New York Times’a büyük Bitcoin tepkisi: Basımları durdurun

ABD’nin saygın gazetelerinden biri olan New York Times’ın Bitcoin’e karşı yayımladığı haberler ve bakış açısına kullanıcılardan büyük tepki geldi. Çığ gibi büyüyen tepkiler sonrası #StopThePresses (Basımları durdurun) hareketi sosyal medyada viral oldu.

New York Times (NYT), Bitcoin’in elektrik kullanımını eleştirmek söz konusu olduğunda en çok ses yükselten medya kuruluşlarından biri olarak biliniyor. Ancak Bitcoin destekçileri, 4 bin 700 çalışanı ve 9 milyon abonesi olan medya şirketinin en iyi ihtimalle bazı gerçekleri yanlış bildiğini, en kötü ihtimalle de kripto paraya karşı ortak bir propaganda kampanyası yürüttüğünü iddia ediyor.

Bu tepkilerden birinde “Uçak kiralamak gibi Bitcoin’den daha fazla enerji tüketen sonsuz çeşitlilikte anlamsızlık” olduğuna dikkat çekildi. Buna rağmen NYT’nin sık sık Bitcoin’in iklim değişikliğine katkı yaptığı iddialarına sürekli yenisini eklediği belirtildi.

Tepkilere göre gazete, Bitcoin madencilik tesislerinin büyüklüğünü tekrar tekrar felaketleştirirken tüketicilerin elektrik ücretlerini önemli ölçüde artırdığını savunuyor.

New York Times’ın “ikiyüzlülük” yaptığı söyleniyor

Tepkiler arasında NYT’nin Bitcoin’e karşı, “kalitesiz habercilik” yaptığı “yanlış veriler” sunduğu iddia edilirken gazete “ikiyüzlülük” yapmakla suçlanıyor.

“Haber kisvesi altında giderek saçmalaşan propagandanın yayılmasıyla hayal kırıklığına uğradığını” söyleyen kullanıcılar, yaşam alanlarına, ekosistemlere ve karbon tutucu ağaçlara verilen somut zararı vurgulayarak dikkatleri New York Times’a çekiyor.

TheBtcTimes web sitesindeki bir yazı ve NYTimesUP adlı Twitter hesabı aracılığıyla hafta sonu patlak veren #StopThePresses hareketi, New York Times’ın basılı gazetesinin nasıl yapıldığına ilişkin bazı uygunsuz gerçeklere dikkat çekti.

Paylaşımda, “Bu bir kâğıt fabrikası. Daha doğrusu AĞAÇ KATLİAMHANESİ. NYT, ağaçların katledilmesinden kâr elde ediyor, şirket reklamları ve propagandasıyla dolu günlük bir gazete basmayı tercih ediyor. Şimdi #BasımlarıDurdurma zamanı #NYTimesUp” ifadeleri kullanıldı.

“ABD gazeteleri 2040 yılına kadar tüm ağaçları tüketebilir”

NYT’nin daha çok çevreye zarar verdiğini belirten kullanıcılar, 27 ağaç kesim tesisinin her yıl yaklaşık 60 milyon ağacı öğüttüğünü, posasını çıkarttığını ve püre haline getirdiğini bildirdi.

Kontrol edilmediği takdirde, ABD’nin gazete endüstrisinin 2040 yılına kadar gezegendeki tüm ağaçları tüketebileceği söylendi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl