NFT pazaryeri OpenSea’ye 300 milyon dolar yatırım

En büyük NFT pazaryeri olan OpenSea büyümeye devam ediyor. Platform, Paradigm ve Coatue'nün liderlik ettiği yatırım turunda 300 milyon dolar topladı ve değerini 13.3 milyar dolara çıkardı. OpenSea'nin değeri henüz Temmuz ayında 1.5 milyar dolardı.

Bir dönem “insider trade” olayı ile çalkalanmasına rağmen NFT’ler konusunda açık ara liderliğini sürdüren OpenSea platformu, dün akşam saatlerinde yatırımcılarına verdiği bilgiyle C Serisi fonlama turunda 300 milyon dolarlık yatırım aldığının ve şirketin toplam değerinin 13.3 milyar dolara çıktığının bilgisini verdi.

Platform, Temmuz ayında da B Serisi fonlama turunda da 100 milyon dolar yatırım almış ve toplam değerini o dönem 1.5 milyar dolara çıkarmıştı.

Fon nerede kullanılacak?

Dün akşam yapılan açıklamayla OpenSea’nin NFT piyasasındaki üstünlüğü rakamlara da net şekilde yansırken, bir blog yazısında ise şirket elde edilen fonun ürün geliştirme, işe alım, startup yatırımları, müşteri güvenliği ve müşteri desteği gibi kollara aktarılacağını belirtti.

DappRadar tarafından derlenen verilere göre, sadece son 30 günde bile, ödüllü profil resimleri ve diğer dijital koleksiyon ürünleri piyasasında 1,6 milyon Ethereum işlemi yapıldı ve 2,4 milyar dolarlık işlem hacmi elde edildi.

Devin Finzer ve Alex Atallah tarafından 2017 yılında, NFT’lerin neredeyse hiçkimse tarafından bilinmediği bir dönemde kurulan OpenSea, yaz ayları itibariyle rakipleriyle olan arasındaki farkı ciddi şekilde açmaya başladı.

Yatırımla ilgili konuşan Paradigm yönetici ortağı Fred Ehrsam, “Devin ve Alex, son 4 yılda inanılmaz bir başarı gösterdiler ve belirsizlikleri ortadan kaldırarak NFT’lerin interneti ve dünyayı değiştirebilecek varlıklar olduğunu gösterdiler” dedi.

Kripto para şirketlerine para aktı

OpenSea’ye yapılan bu son yatırım kripto para şirketlerine akan paranın büyüklüğünü de net şekilde gösteriyor. 2021 yılında kripto para startup’larına risk sermayesi şirketleri tarafından 30 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu anlamda ön plâna çıkan şirket ise FTX oldu. Temmuz ayında 900, Ekim ayında ise 420 milyon dolar yatırım alan borsanın piyasa değeri ise şu anda 25 milyar dolar civarında…

OpenSea’ye yatırım yapan şirketlerden olan Coatue, Eylül ayında da, NBA Top Shot ve the Flow‘un arkasındaki şirket olan Dapper Labs’e de yatırım yapmıştı. Dapper Labs’in değeri yatırımın ardından 7.6 milyar dolar olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl