Nihat Zeybekçi: Yerli kripto para üretmek doğru değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, "Türkiye'nin kendi kripto parasını üretmesi, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve Türkiye’nin bu alanlardaki planlarına ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Bitcoin’in herhangi bir temeli olmadığını, arkasında bir kurum, kuruluş ya da devlet olarak bir muhatabının olmadığını yineleyen Zeybekçi, bir kez daha Bitcoin‘i “Global bir saadet zinciri” olarak niteledi ve şöyle dedi:

“Bunu söylediğimiz zaman 20 bin dolarlar civarındaydı, sonra da güçlü şekilde aşağı yönlü hareket etti, 8 bin dolarlar seviyesine geldi. Neden böyle birşey var? Dünyada rezerv para ihtiyacı var. Sebebi ne olursa olsun, dünyada şu anda ki mevcut rezerv paraların dışında, güçlü ortak bir rezerv para arayışı var. Bu durum da işte bu arayışın ürettiği bir şey.”

‘Yerli kripto para üretmek doğru değil’

Türkiye’nin kendi kripto parasını üretmesini ve her ülkenin böyle bir şeye girişmesinin doğru olmadığını belirten Zeybekçi şöyle devam etti:

“Kripto paralarla ilgili varoluşu, bilgi saklamak, bilgi depolamak ve bilgi güvenliği ile ilgili bu zincirlerin ürettiği bir değer şeklinde söyleyebiliriz. Bunun sonucunda değer üretmek, para üretmek ya da kıymet üretmek gerekli mi? Bu mantığa dayandırarak, bu teknolojileri kullanarak böyle bir şey üretmek mi gerekiyor? Bence hayır. Bilgi işlemek, bilgi saklamak, bilgi depolamak, bilgi güvenliği ayrı bir işlevdir. Bunun üzerinden oluşturulacak olan şey de bir para birimi ya da bir değer birimi değildir. Bu anlamda Türkiye’nin kendi kripto parasını üretmesi, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil, şu an için sağlıklı bulmuyorum.”

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl