NYDIG’den yeni Bitcoin raporu ve 10 yıllık fiyat tahmini

Kripto para saklama hizmetleri sunan ve son dönemde bankalarla yaptığı anlaşmalarla ön plâna çıkan NYDIG'den yeni bir kripto para raporu yayımlandı. Bitcoin'in dünyaya alternatif ve güvenilir bir para sistemi sunduğu yazılarak başlayan raporda, en büyük kripto paranın 2030 yılı itibariyle 490 bin dolarlık fiyata ulaşabileceği belirtildi.

Bankalarla anlaşmalar yapan, büyük işadamları ve kurumsal şirketlerden yüzlerce milyon dolarlık yatırım alan New York Dijital Yatırım Grubu (NYDIG) yeni bir kripto para raporu yayımladı. Bitcoin maksimalisti ve Castle Island Ventusres girişim şirketi ortağı olan Nic Carter ile NYDIG kurucusu Ross Stevens’ın yazdığı raporda, Bitcoin’in gelecekteki muhtemel fiyatından enerji tüketimine kadar birçok konu ele alındı ve ses getirecek tahminler yapıldı.

“Güvenilir ve alternatif para sistemi…”

Bitcoin’in dünyaya güvenili bir para sistemi getirdiğinin belirtildiği raporun başında, yaşanan enflasyon olaylarının yıllardır insanların birikimlerini değersizleştirdiği yazılarak şu ifadeler kullanıldı:

“1920’den beri toplamda 55 hiperenflasyon olayı gerçekleşti. Bu tür krizler genelde, merkezi hükumetlerin finansal sistemi ve ekonomiyi iyi yönetememesinden kaynaklanır. Bitcoin ise, hükumetler ve devletlerin kontrolü dışında herkese güvenilir ve alternatif bir para sistemi sunar”

“Onlar için Bitcoin büyük bir kırılım”

En büyük kripto paranın, zengin olmayan toplum ve sınıflar için bir kırılım yarattığı belirtilen raporda, çok kısa bir süre içinde 100 milyondan fazla bireyin Bitcoin’i benimsediği yazıldı:

“Özellikle dünyanın daha az şanslı kesiminde yer alan grup için Bitcoin, önemli bir kırılımı temsil ediyor. Çalışanlara ve birikim yapanlara, merkez bankalarından bağımsız bir varlık tutarak enflasyondan ve devletin el koyma tehdidinden kendilerini koruma şansı veriyor. Bitcoin bu kısa hayatı süresinde şimdiye kadar 100 milyon kişinin onu benimsemesini sağladı. Özellikle yüksek enflasyonun olduğu, sahiplik haklarına saygının olmadığı ya da kötü yönetilen ülkelerde adaptasyon hep arttı.”

“Yüksek fiyat senaryosunda 2030 itibariyle 490 bin dolar”

Bitcoin’in karbon ayak izi ve fiyatıyla ilgili de tahminlerin yapıldığı raporda son olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Bazı gelecek fiyat senaryolarını düşünerek Bitcoin’in gelecekteki karbon ayak izini değerlendirdik. En alt seviyedeki durumda, Bitcoin’in fiyatı 2030 yılına kadar 60 bin dolara ulaşacak. 2024 yılı itibariyle elektrik tüketiminin tepe noktasının 120 TWh ve 47 MtCO2 olmasını ve daha sonra bu rakamların çok ciddi düşüş yaşamalarını bekliyoruz. Yüksek fiyat senaryosunda ise 2030 yılı itibariyle Bitcoin’in 490 bin dolar seviyesine, yani 2020 yılı ortalamasının 45 katına ulaşmasını öngörüyoruz. Elektrik tüketimi 2027 yılında, 2020’nin 11 katına, karbon emisyonu ise 7 katına çıkacaktır. 2027’nin ardından ise emisyon oranlarında sert bir düşüş yaşanacaktır. Yüksek fiyat senaryosundaki tepe noktada bile Bitcoin’in karbon emisyon oranı küresel rakamın sadece %0.9’una eşit olacaktır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl