Ödeme devi Mastercard’dan bankalar için kripto para hamlesi geliyor

Dünyanın en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Mastercard'dan çok önemli kripto para hamlesi geliyor. Amerikan medyasından CNBC'ye röportaj veren Mastercard'ın dijital ortaklıklardan sorumlu yöneticisi Sherri Haymond, kısa süre içinde sistemlerini kullanan banka ve işletmelerin kripto para hizmetleri verebileceğini belirtti. Kripto para hizmet sağlayıcısı Bakkt ile ortaklık kuracak olan Mastercard ağını dünya çapında onbinlerce banka ve milyonlarca işletme kullanıyor.

mastercard

Kripto para ekosistemi gittikçe büyüyor. Borsaların ödeme şirketleriyle anlaşıp kripto paraların harcanmasına ve puan kazanılmasına olanak tanıyan kartlar çıkarmasından sonra şimdi de dünyanın en büyük finansal kurumları olan bankaların kripto para hizmetleri vermesinin önü açılıyor.

Amerikan medyasından CNBC’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mastercard’ın başkan yardımcısı Sherri Haymond yakın zamanda bankalara ve işletmelere kripto para hizmeti sunmayı sağlayan teknolojilerini resmen açıklayacaklarını duyurdu. Haberde, Mastercard’ın yeni sistemine; Bitcoin cüzdanları, kriptoda ödüller kazandıran ve dijital varlıkların harcanmasını sağlayan kredi ve banka kartları ile, havayolu ya da otel harcamalarından kazanılan puanlarının Bitcoin’e dönüştürülebildiği sadakat programlarının da dahil olduğu da yazıldı.

Bakkt ile ortaklık kurulacak

Mastercard bu sistem için, New York Borsası’nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange tarafından desteklenen kripto para platformu Bakkt ile de ortaklık kuracak. Mastercard’ın dijital ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Sherri Haymond da konuyla ilgili verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Tüm ortaklarımızın, olabildiklerinden çok daha kolay şekilde kripto para hizmetlerine adapte olmalarını istiyoruz. Bu ortaklar, bankalar, fintech şirketleri ya da işletmeler olabilir ve hepsi de kripto para alım, satım ve saklama hizmetleri sağlayabilecekler. Bunu Bakkt ile kuracağımız ortaklık sayesinde yapacağız”

“Bankalar müşterilerini kripto para borsalarına kaptırmayacaklar”

Mastercard yöneticisi Haymond röportajda ayrıca, son dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara artan ilgiden dolayı kullanıcılarından bu hizmet konusunda baskı gördüklerini de belirtti:

“Bitcoin’deki artış, müşterilerden gelen talebi de yükseltti. Bu sayede bankalar artık müşterilerini kripto para borsalarına kaptırmayıp kendi platformlarında tutabilecekler.”

Kullanımda bulunan kart sayısı 2.8 milyar adet

Şirketin bu açıklamasının özellikle ABD’deki kullanıcılar ve işletmeler için çok büyük anlam ifade ettiği belirtilirken, Mastercard’a göre dünya çapında aktif biçimde 2.8 milyar adet kartı kullanılıyor. Mastercard’ın bu anlamdaki en büyük rakiplerinden biri olan VISA’nın da kripto para borsalarıyla birçok anlaşması bulunuyor ve bu şirket de endüstrinin geleceğine sıcak bakıyor.

Bakkt CEO’su Gavin Michael da, bu anlaşmanın sadece cüzdan ve kredi kartıyla sınırlı olmadığını aynı zamanda müşterilerin işletmeler ve restoranlardaki harcamalarından sonra Bitcoin ile puan kazanma durumunun olduğunu belirtti.

Bakkt ve Mastercard’ın bu anlaşmasının ABD saatiyle bu akşam açıklanması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl