Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

OKEx, Güney Kore operasyonlarını sonlandırıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx'in Güney Kore kolu, devletin yeni "kara para aklama yaptırımları" yüzünden kapanıyor. Şirket sözcülerinden biri konuyla ilgili olarak "Yeni kurallarla çalışmaya devam etmemiz çok zor gözüküyor" dedi.

OKEx Güney Kore, ülkedeki operasyonlarını sonlandırma kararı aldı. Borsa, yeni çıkacak olan kara parayı aklama (AML) kurallarıyla mücadele etmek veya bunlara entegre olmak yerine şirketi kapama kararı aldı.

Kore medyasından gelen haberlere göre ise, kullanıcıların fonlarını çekmeleri için 7 Nisan günü son tarih olarak belirlendi. Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada yeni kurallara uymanın ve bu şekilde çalışmanın çok zor olacağını belirtti:

“Başka faktörlerle birlikte, Kore tarafından elde ettiğimiz kâr çok fazla değil. Biz de bu yüzden zararlarımızı azaltmaya karar verdik. Şu ana kadar hizmetlerimizin çoğunu fiat para-dijial varlık işlemleri olarak verdik. Ancak gerçek hesapların bilgilerini vererek bir bankayla ortaklık kurmak bizim için ulaşılabilir bir seviye değil. Bu gerçekçi değil”

Yeni Mali İşlem Raporları Yasası uyarınca sanal varlık sağlayıcıları (VASP), kullanıcıların kimlik bilgilerini almak ve yeni kurallara tamamen uymak zorunda. Borsanın kimlik bilgisi uygulamasına da karşı olduğu belirtiliyor.

Yeni uygulamayla birlikte ülkedeki borsalar şüpheli işlemleri Mali İstihbarat Birimi’ne bildirmek ve Mali Hizmet Komisyonu’na (FCS) da tâbi olmak zorunda…

FCS, Güney Kore’de VASP’lar için müşterilerin kimlik bilgilerini bildirmeyi Kasım 2020 itibariyle zorunlu kılmaya başlamıştı. Bu yaptırımın ise hükumetlerarası bir kurum olan Finansal Görev Gücü tarafından, kara para aklamanın önüne geçilmesi için 200 üye ülkeye gönderilen bir talep olduğu belirtiliyor.

OKEx Kore, 18 Mart tarihinde yaptığı açıklamada da, yapılan mevzuat değişikliğinden ötürü 25 Mart’a kadar yerel para piyasasındaki operasyonlarını da durdurduğunu belirtmişti. O günden bu yana borsada sadece Bitcoin, Ethereum ve Tether piyasalarında işlem yapılıyordu.

Geçtiğimiz Aralık ayında da Binance Güney Kore, düşük hacim gerekçesiyle şirket tarafından kapatılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl