On milyonlarca dolarlık Bitcoin çalma plânı suya düştü: 20 yılla yargılanacaklar

ABD'nin New York eyaletinde iki hırsız, bir eve girerek on milyonlarca dolar değerde Bitcoin çalma plânı yaptıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Hırsızların, 2020 yılının Mayıs ayında bir gece yarısı ev sahiplerini, anahtar kelimeleri vermeye zorlamak istedikleri iddia ediliyor.

Kripto para çalmanın zorluğu bir kez daha anlaşıldı. ABD’nin New York eyaletine bağlı olan Virginia bölgesinde, iki hırsızın bir eve gece yarısı girerek on milyonlarca dolar değerde Bitcoin çalmayı plânladıkları ancak amaçlarına ulaşamadıkları belirtildi. Plânlayıcılar ise 2 senelik uzun süreli takibin ardından geçtiğimiz hafta Perşembe günü yakalandılar ve tutuklandılar.

Konuyla ilgili olayın 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleştiği belirtilirken, geçtiğimiz günlerde ilk kez kamuya açıklanan iddianamede faillerin nasıl ve ne şekilde yakalandığı konusunda bilgi verilmedi. İddianamede sadece New York’taki kolluk kuvvetlerinin işbirliği sayesinde hırsızlık plânının açığa çıktığı belirtildi.

Cuma günü kamuya açıklanan iddianamede, Dominic Pineda ve Shon Morgan adlı kişilerin New York’taki bir eve girme plânı yaptıkları, eve girdikten sonra ise isimleri açıklanmayan iki ev sahibinden zorla Bitcoin’lerin saklandığı cüzdanın anahtar kelimelerini istemeyi amaçladıkları ancak bu hedeflerine ulaşamadıkları yazıldı.

ABD’de 1951 tarihli Hobbs Yasası gereğince, güç kullanarak zorla hırsızlık yapma suçunun cezasının en fazla 20 yıl olduğu, ikilinin de bu yasa çerçevesinde yargılanacakları belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl