Animoca, 5 milyar dolarlık kripto para tutuyor

Metaverse platformu Sandbox'un en büyük hissedarı konumundaki oyun geliştiricisi şirket Animoca Brands, kripto para piyasasının ciddi bir düşüş içinde olduğu bu dönemde elindeki toplam dijital varlık değerini neredeyse %50 artırdı ve Eylül ayında 3.5 milyar dolar olan rakamı 5 milyar dolara çıkardı. Dijital varlıkların içinde Bitcoin, USDT ve Sandbox'un kendi token'ı olan SAND da bulunuyor.

Uluslararası yatırım devi Sequoia Capital’ın desteklediği Animoca Brands’in, elindeki dijital varlık değerini, kripto para, web3 ve oyun piyasası zor dönemler geçirmesine rağmen ciddi bir şekilde artırması dikkat çekiyor. Şirket tarafından resmi şekilde yapılan açıklamaya göre Animoca, elinde yaklaşık 5 milyar dolarlık kripto para tutuyor ve bunların içinde Bitcoin, USDT ve SAND bulunuyor.

340’dan fazla şirkete yatırım

Oyun, NFT ve metaverse evrenlerine de birçok yatırım yapan Animoca şirketi, NFT pazar yeri OpenSea’den Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin yaratıcısı şirket olan Yuga Labs’e ve Sandbox’a kadar çok önemli yatırımlar yaptı. Nisan ayı itibariyle yaklaşık 340 yatırımı bulunan şirketin, bu yatırımlar içindeki hissesinin değeri de 1,5 milyar doların üzerinde…

Soros ve Winklevoss kardeşler de yatırım yaptı

Dijital dünyanın birçok alanına adeta para akıtan Animoca Brands, yatırım yaptığı kadar, yatırım da almayı başarıyor. Şirketin yatırımcıları arasında George Soros ve Gemini borsasının sahipleri olan Winklevoss ikizleri de yer alıyor. Animoca, Ocak ayında aldığı bir yatırımın ardından 5 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı.

Şirket yaptığı açıklamada aynı zamanda Aralık ayındaki son çeyrek dönemi rakamlarını da açıkladı ve token satışları ile ikincil NFT satışlarından 148 milyon dolar elde ettiğini belirtti. 2021 yılının ilk 9 ayı için bu rakam 140 milyon dolardı. Dolayısıyla Animoca, Aralık ayında biten 2021’in son çeyrek döneminde, ilk 3 çeyreğin toplamından daha fazla gelir elde etmiş oldu.

Kripto para piyasalarının Kasım ayından bu yana duraksamadan düşmesi ve Bitcoin’in %50’den fazla erimesi, Animoca’nın bilanço dışı tuttuğu rezervlerinin de %70 erimesine ve 4.2 milyar dolara inmesine sebep oldu.

2014’te kurulan şirket, bir mobil oyun üreticisi olarak iş hayatına başladı. 2018 yılında ise büyük ilgi gören koleksiyon CryptoKitties ile bir yayın anlaşması yaparak blok zinciri oyunlarına yatırım yapmaya başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl