Panama Cumhurbaşkanı kripto para yasasını veto etti

Latin Amerika bölgesi ülkelerinden Panama'da Cumhurbaşkanı Laurentino Cortizo, Nisan ayında meclisin onayladığı kripto para yasasını kısmen veto etti ve bazı maddelerin yenıden hazırlanması için meclise geri gönderdi. Cortizo'nun daha fazla anti-para aklama kuralı talep ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz sene El Salvador’un Bitcoin yasasını resmen yürürlüğe sokmasıyla benzer bir adım atmak isteyen ve El Salvador’a yakın bir bölgede bulunan Panama’da, Cumhurbaşkanı Cortizo, önüne gelen yasayı imzalamadı ve daha fazla AML, yani anti-para aklama kuralı talep ederek geri gönderdi.

Latin Amerika bölgesinin en istikrarlı ekonomilerinden birine sahip olmasının yanı sıra Panama, dünyadaki vergi cenneti ülkelerden biri olarak da biliniyor.

“Yeni FATF kurallarına uyması lazım”

Cumhurbaşkanı Cortizo’nun gönderdiği ve tasarıyı “kısmen” veto ettiği belgeye göre, bazı yasaların ülkenin finansal sistemini belirleyen çerçeveye uyarlanması ve aynı zamanda kısa süre önce değişen Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurallarına da uyması gerekiyor.

“Önemli bir fırsat kaçtı”

Panama Kongresi üyelerinden biri olan ve kanun tasarısında büyük payı bulunan Gabriel Silva, Cumhurbaşkanının vetosunu Twitter hesabından duyururken, “Yatırım çekme, yeni iş yaratma ve teknolojiyle inovasyonu birleştirme fırsatı şu an için kaçtı. Bu ülkenin daha fazlasına ihtiyacı var” dedi.

“En baştan hazırlanmayacak”

Ancak Silva bir başka tweet’inde ise Cumhurbaşkanı Cortizo’nun veto ettiği yasa tasarısındaki ilgili maddelerin düzeltilmesi ve uygun hale getirilmesi için hemen çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekledi ve “Tasarıyı yeniden oluşturmak zorunda kalmayacağız. Sadece veto edilen bölümler mecliste yeniden tartışılacak” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl