Paranın geleceğinin Bitcoin olduğunun kanıtı olarak Venezuela

Bitcoin‘le ilgili olarak sık sık bir balon olduğu ve sonunun 1600’lü yıllarda Lale Çılgınlığı veya Lale Balonu olarak bilinen büyük spekülasyon gibi olacağı iddia edilir. Bitcoin neden bir balon olamaz? Bu konu hakkında daha önce bir analiz yayınlamıştık. Şimdi ise Venezuela örneğinden yola çıkarak paranın geleceğinin Bitcoin genelinde dijital para birimleri olduğunu ifade etmeye çalışacağım. Basını takip ediyorsanız illa ki haberiniz olmuştur. Venezuela bir süredir inanılmaz bir ekonomik buhran içerisinde. Öyle ki zaman zaman enflasyon rakamı olarak yüzde 800’ler bile...

Bitcoin‘le ilgili olarak sık sık bir balon olduğu ve sonunun 1600’lü yıllarda Lale Çılgınlığı veya Lale Balonu olarak bilinen büyük spekülasyon gibi olacağı iddia edilir.

Bitcoin neden bir balon olamaz? Bu konu hakkında daha önce bir analiz yayınlamıştık.

Şimdi ise Venezuela örneğinden yola çıkarak paranın geleceğinin Bitcoin genelinde dijital para birimleri olduğunu ifade etmeye çalışacağım.

Basını takip ediyorsanız illa ki haberiniz olmuştur. Venezuela bir süredir inanılmaz bir ekonomik buhran içerisinde. Öyle ki zaman zaman enflasyon rakamı olarak yüzde 800’ler bile telaffuz edilebiliyor. Dolayısıyla Venezuela’da paranızın değeri gün aşırı hiçleşebiliyor. Bu da doğrudan sizi açlığa mahkum ediyor.

Hiperenflasyon, Bitcoin’e yönlendiriyor

Bitcoin, şu sıralar Venezuela’da insanların hayatta kalmasını sağlıyor denilse yeridir. Bitcoin’i keşfedenler, paralarını Bitcoin olarak tutuyor ve bu sayede enflasyon etkisinin önüne geçmiş oluyorlar. Bitcoin aracılığıyla da diğer ülkelerden yiyecek veya giyecek satın alabiliyorlar.

İşte Bitcoin’in misyonu tam da bu. Parayı devletlerin veya merkezi otoritelerin kontrolünden çıkararak halkın kılmak.

Elbette Venezuela hükümeti, Bitcoin’e karşı birbiri ardına önlem alıyor ancak henüz başarıya ulaşabilmiş değil. Hükümet, ülkenin kamu internet servis sağlayıcısı CANTV aracılığıyla geçmişte Bitcoin ile ilgili birkaç siteyi engellemişti.

Banesco bankası, Venezuela’daki Bitcoin exchange sitesi SurBitcoin’in hesabını kapatmış ve bu nedenle SurBitcoin, operasyonlarını durdurmak zorunda kalmıştı. Bunun üzerine insanlar, LocalBitcoins gibi internet sitelerine yönelmişti. Göründüğü gibi engellemek ve bu dijital devrimin önüne geçmek kolay iş değil.

Sadece Venezuela değil elbette. Yine Bolivya’da yüksek enflasyondan endişe eden halk, paralarını Bitcoin’e yatırmaya başlamıştı. Bolivya yetkilileri, bunun üzerine harekete geçerek ülkede 60 kadar Bitcoiner’ı tutuklamış ve dijital para birimlerini piramit düzeni olarak gördüklerini tekrarlamışlardı.

Bitcoin, şu anda dünyanın birkaç ülkesinde halen yasaklı konumda. Bolivya, Vietnam, Kırgızistan ve Bangladeş bu ülkelerden.

Halkın parası

Bankalar ve hükümetlerin paranın değeriyle oynaması nedeniyle dünyanın dört bir yanında kriz yaşanıyor. Bitcoin’in yaratacağı devrim insanların kendi paralarını kontrol edebilmelerine olanak sağlayacak.

Bu, sadece sisteme çomak sokan ve uzmanlara adeta meydan okuyan bir para birimi değil. Hayatta kalabilmek için Bitcoin’e ihtiyaç duyan insanlar var. Venezeula’da, Bolivya’da olduğu gibi…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl