Pekin, Web3 raporu yayımladı, Binance CEO’su “zamanlama ilginç” dedi

Çin'in başkenti Pekin'de yetkili makamlar, ülkede düzenlenen teknoloji zirvesi ZGC Forum'da Web3'ün gelişimini desteklemek amacıyla bir Web3 raporu yayımladılar. Binance CEO'su Changpeng Zhao ise Çin'in tutumunun değişmesi adına sevinçle karşılanan raporla ilgili olarak "Zamanlaması ilginç" dedi.

Çin’in başkenti Pekin’de yerel yönetim, Web3 yatırımlarını desteklemeyi ve teknolojiye yönelik geliştirmeleri teşvik etmeyi amaçlayan resmi bir rapor yayımladı.

“Kaçınılmaz bir trend” vurgusu

Söz konusu rapor, Pekin’de perşembe günü başlayan büyük teknoloji zirvesi ZGC Forum’da açıklandı. Raporda, Web3 teknolojisi, “geleceğin Internet endüstrisinin gelişimi için kaçınılmaz bir trend” olarak tanımlandı. Raporda, Web3’ün sistem mimarisi, yurt içi ve yurt dışındaki gelişim durumu, Pekin’deki durumu ve geliştirme önerileri yer aldı.

Öte yandan forumda konuşan Çin’in Zhongguancun Chaoyang teknoloji merkezi yönetim komitesi direktörü Yang Hongfu, bu yıldan itibaren Chaoyang şehrinin Web3 çalışmalarını desteklemek üzere her yıl özel fonlara en az 100 milyon yuan (14 milyon dolar) yatırım yapacağını söyledi. Hongfu, yapılacak bu yatırımların amacının Chaoyang’ı Web3 alanında önde gelen bir şehir haline getirmek olduğunu da vurguladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, yayımlanan raporla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Zhao, Hong Kong’da bireysel yatırımcılara kripto para alım satım izni veren düzenlemenin 1 Haziran’da yürürlüğe girmesine atıfta bulunarak “Raporun zamanlaması ilginç” dedi.

Hong Kong’un kararı coşku yarattı

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin’in özel idari bölgesi Hong Kong’un finansal piyasaları düzenleyen ve denetleyen kurumu SFC, geçtiğimiz haftalarda alınan karar doğrultusunda, 1 Haziran’dan itibaren bireysel yatırımcıların da kripto para alım satımı yapmaya başlayabileceklerini duyurdu. Karar, kripto para piyasasında coşkuyla karşılanırken Hong Kong’dan önemli bir para akışı olması bekleniyor. Kripto para borsaları da birbiri ardına Hong Kong’dan lisans alarak bu bölgede hizmet verecek platformları devreye soktular.

Çin’de kriptoya dair makas değişimi

Çin’in kriptoya dönük tutumunda bir makas değişimi olduğu açıkça görülüyor. Çin devlet televizyonu CCTV de geçtiğimiz günlerde kriptoya da yer vermeye başlamıştı. Bununla beraber, Çin devletine ait Greenland şirketinin Hong Kong’da kripto hizmeti vermek üzere lisans başvurusu yapması da dikkat çekmişti. Ek olarak Hong Kong para otoritesi HKMA, bankalardan kripto para şirketlerine kolaylık sağlanmasını istemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl