PEPE Coin balinalarından 90 milyon dolarlık kâr

İnternet meme’leri arasında yer alan ve Kurbağa Pepe çizgi filminden esinlenerek tasarlanan bir coin olan PEPE, geçen ay piyasaya sürülmesinden bu yana değerinde önemli bir artış yaşadı. Yalnızca teorik bazda da olsa bazı kripto para yatırımcıları için potansiyel olarak önemli finansal kazançlar sağladı.

pepe the frog pepe coin

Son günlerde gösterilen ilgi sebebiyle çılgınlık boyutuna evrilen “meme coin” PEPE, bazı trader’lara yüklü miktarda para kazandırdı.

Zincir üstü veri takip platformu Lookonchain tarafından analiz edilen verilere göre, potansiyel kârlar şu anda 92.6 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu miktar toplu olarak en büyük 15 PEPE balinasının, yani büyük token sahiplerinin elinde bulunuyor. Lookonchain’e göre, balinalar varlıklarının bir kısmını elden çıkarmış olmalarına rağmen, kripto paranın toplam arzının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan 38 trilyondan fazla PEPE’yi ellerinde tutmaya devam ediyorlar.

Kâr, temel matematiksel hesaplamalardan elde edildi. Balinalar ortalama 0,0000000853 dolarlık bir oranla token satın alırken, coin’in bugünkü değeri yaklaşık 0.00000224 dolar civarında. Söz konusu sayısal değer CoinGecko tarafından sağlanan verilere göre yüzde 2 bin 526 gibi önemli bir artışla sonuçlanıyor.

Her birinin kârı 11 milyon doları aştı

İlk 15 balinadan birkaçı her biri 11 milyon doları aşan kâr elde ederken geri kalan balinalar 2.9 milyon ila 6.9 milyon dolar arasında değişen kazançlar elde etti. Bununla birlikte, balinalardan biri “adres kara listesine” tabi tutuldu ve böylece fonlarını çekemez hale geldi.

‘Meme coin’lerin işlem hacimlerinde önemli bir artış yaşanırken PEPE bu artışta başı çekiyor. Bir önceki ay Dogecoin, Elon Musk’ın mavi Twitter kuşu sembolünü kısa bir süreliğine DOGE logosuyla değiştirmesiyle değerinde dalgalanmalar yaşamıştı.

Kârların çoğunluğu gerçekleşmemiş olsa da balinalardan üçünün PEPE token’larını elden çıkardığı ve bunun sonucunda 1 milyon ila 4 milyon dolar arasında değişen gerçek gelirler elde ettiği gözlemlendi. Hâkim eğilime rağmen, PEPE token’larından herhangi birini tasfiye etmekten kaçınan altı büyük paydaş gibi, birkaç kişi varlıklarını elinde tutmaya devam ediyor.

Alım satım stratejilerinin de oldukça çeşitli olduğu görülüyor. Mevcut bağlamda en büyük balina yaklaşık 4.91 trilyon token’a sahip ve yaklaşık 5.1 milyar token’ı tek başına likide etti. Bir sonraki en önemli balina şu anda 4.76 trilyon token’a sahip olmakla birlikte, 1.75 trilyon token’ı 4.2 milyon dolarlık kazançlı bir meblağ karşılığında takas etti.

PEPE’de 500 bin dolarlık kayıp

Kripto para konusunda uzmanlaşmış bir girişim sermayesi şirketi olan Master Ventures’ın PEPE sahibi olduğu tespit edildi. Lookonchain’e göre, kripto paranın alım satımı yaklaşık 470 bin dolarlık bir gelirle sonuçlandı. Şu anda ise ellerinde varlık bulunmuyor. Buna ek olarak birlikte, tüm bireylerin kâr elde etmediğini belirtmek de gerekiyor. The Block tarafından hafta sonu yayınlanan bir rapora göre, PEPE’deki en az bir yatırımcının 500 bin dolarlık bir nominal kayıp yaşadığı bildirildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl