Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Pera Finance, Avalanche’a geçişiyle merkeziyetsiz borsaları optimize etmeye geliyor!

PERA Finance sponsorluğunda

Geçtiğimiz aylarda yenilenme sürecine girdiğini duyuran PERA Finance, DeFi ekosistemindeki finans uygulamalarının karşılaştığı sorunlara odaklanarak, protokollerin uzun dönemdeki sürdürülebilirliğini hedefleyen yepyeni bir protokol ve arayüzle Avalanche ağına geçiyor.

PERA Finance Nedir?

PERA Finance, platformlardaki on-chain işlem hacimlerinin ve buna bağlı olarak platform gelirlerlerinin artırılıp kullanıcı deneyiminin iyileşmesini hedefleyerek, merkeziyetsiz borsalarda (DEX) bulunan likidite havuzlarının verimliliğini arttırmaya yönelik servisler sunan bir protokoldür.

PERA’ya göre DeFi’nin en büyük sorunu işlem hacmi

PERA Finance, uzun süredir yaptığı araştırmalar sonucunda birçok borsanın işlem hacminden elde ettiği gelirlerin, likidite sağlayıcılarına dağıtılan token miktarını karşılamadığını vurguluyor.

PERA, platformların gelirlerini yükseltmeye çalışırken izlediği yolun aslında beklendiği gibi sonuç vermediğini ve bu amaçla kullanıcılara sunulan teşviklerin platform için aslında göründüğü kadar faydalı olmayabileceğini belirtiyor.

Platformların TVL’i artırmaya çalışarak trader’lara daha düşük slipajlı havuzlar sunarken, beklenilen hacim artışının TVL ile aynı oranda olmadığını vurgulayıp bu durumu iyileştirmek için çeşitli araçlar geliştirdiklerini belirten Pera Finance, likiditeye sunulan teşviklerin bir kısmının doğrudan hacim yaratan kullanıcılara aktarılması gerektiğini savunuyor.

Çalışmalarında borsaların düzenlediği trading yarışmaları, çeşitli “charge-back” mekanizmaları ve benzer teşvik sistemlerinin işlem hacmi artışını olumlu etkilediğini gözlemlediklerini ifade eden PERA takımı, sunacakları servisler ile merkeziyetsiz borsaların likidite kullanımlarını optimize edebileceğini vurguluyor ve DeFi ekosistemindeki protokollerin on-chain işlem hacmini “boost”lamaya geliyor.

PERA Finance neler sunuyor?

DeFi protokolleri, likidite sağlayıcılarına (LP’lere) yüksek emisyon bazlı ödüller dağıtırken, trader’lara benzeri bir kazanç sağlamadığını ve bu durumun değişmesi gerektiğini vurgulayan PERA, ilk hizmeti olarak partner borsalarına işlem hacmini arttıracak 2 yeni kullanıcı teşvik servisi sunuyor: Swap Farming ve Decentralized Trading Competitions.

Swap Farming:

PERA, Swap Farming servisi ile anlaşmalı merkeziyetsiz borsaların düşük hacimli likidite havuzlarına hacim katmaya geliyor.

Likidite sağlayıcılarına sunulan APR yapısının bir benzerini hacim yaratan trader’lara getiren bu özellik, her kullanıcının yaptığı hacim miktarını ölçeklendirerek, havuzdaki token’ları ödül olarak dağıtıyor. Böylelikle her trader’ın likidite sağlayıcılar gibi bir APR’ı oluyor.

Bununla birlikte trader’lar, harcadıkları işlem ücretlerini partner borsaların veya projelerin belirlediği oranda geri alabilecek, dolayısıyla kullanıcılar efektif olarak daha düşük işlem ücretli bir havuzda işlem yapmış gibi olacak.

Decentralized Trading Competitions:

PERA, sıkça kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntem olan trading yarışmalarını DeFi evrenine taşıyarak DEX kullanıcılarının deneyimine yeni bir katman ekliyor.

Trading yarışmaları merkezi borsalarda hacim yaratmak için efektif bir yöntem olarak kullanılıyor ancak ne yazık ki merkeziyetsiz borsalar, merkezi borsaların sahip olduğu bu tip kapsamlı araçlara sahip değil.

PERA Finance, Merkeziyetsiz Trading Yarışmaları aracılığı ile bu servisten yararlanmak isteyen tüm projelere değişkenlerini kendi belirleyebilecekleri bir on-chain trading yarışması hizmeti sunuyor. Bu sayede partnerler yarışma sürelerini, katılımcı sayılarını, dağıtılacak ödüllerin cinsi ve miktarını kendileri belirleyebilecek.

PERA ekosistemi

PERA, aşağıda sıralanan işlevler için kullanılabilecek:

  • Kullanıcıların, hazineye yönelik yönetişim oylamalarında söz sahibi olmasını sağlamak,
  • PERA’nın sunduğu servislerden yararlanan partner projelerin kullanıcılarını teşvik etmek,
  • Geçici kayıp (impermanent-loss) riski olmadan çoklu-varlık ödül getirisi sağlamak,
  • PERA’nın sunduğu hizmetlerden sağladığı protokol gelirlerini paylaşmak.

PERA için sırada ne var?

PERA Finance, yeni markalama süreci ile birlikte, önümüzdeki günlerde Avalanche ağına geçişini tamamlamayı planlıyor. Yeni yönetişim modeli ve sağlayacağı servisler ile merkeziyetsiz borsaların likidite havuzlarını optimize edecek olan Pera Finance, bunu yaparken kullanıcılarını da platforma katkıları ile doğru orantılı olarak ödüllendirecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl