Venezuela’nın kripto para destekli ulusal parası gelecek ay dolaşımda olacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 20 Ağustos'ta ülkenin yeni kripto para destekli ulusal para biriminin dolaşımda olacağını açıkladı.

Cointelegraph’ın yerel haber ajansı Telesur’dan aktardığı habere göre Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 20 Ağustos’ta ülkenin yeni kripto para destekli ulusal para biriminin dolaşımda olacağını açıkladı.

Telesur, yeni para birimi Bolivar Soberano’nun mevcut ulusal para birimi Bolivar Fuerte’den (VEF) beş sıfır daha az olacağını ve petrol destekli dijital para birimi Petro’ya (PTR) bağlı olacağını bildirdi.

Petrol destekli dijital para birimi Petro, Venezuela hükümeti tarafından Şubat ayında başlatılmıştı.

Maduro, söz konusu yeni hamlenin ülkedeki mali ve parasal sistemi radikal bir şekilde hizalamayı planladığını belirtti. Öte yandan Petro’ya bağlı olmasının üretken, çeşitlendirilmiş ve sürdürülebilir bir ekonomik model geliştirmek için büyük bir umut olduğunu belirtti.

Başkan ayrıca, bu tedbirin enflasyona, nakit sıkıntısına ve Venezuelalılar için rutin hale gelen uzun ATM kuyruklarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini de dile getirdi.

Maduro, devlet destekli dijital para biriminin teknolojik ve finansal olarak konsolide olacağını, tüm ulusal ve uluslararası ekonomik faaliyetleri kucaklayacağını ifade ederek Petro’ya olan güvenini sürdürdü.

Son zamanlarda Venezuela hükümeti Petro tarafından finanse edilen bir dizi sosyal proje başlattı.

Mayıs ayında, Devlet başkanı Maduro, gençlik ve öğrenci girişimlerini desteklemek için Petro ile finanse edilen bir kripto bankasının başlatıldığını duyurmuşu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Petro kullanarak ülkedeki evsizlere ev inşa edileceği bildirilmişti.

Ek olarak Venezuela hükümeti, Petro’nun gelişimini desteklemek amacıyla ülkelerle çeşitli anlaşmalar imzalama girişimlerinde bulunuyor. Hükümet, Mayıs ayında Filistin ile 1.2 milyar dolar değerinde bir ikili fon oluşturma kararı almıştı. Bu fon bütünüyle Petro Coin’den oluşacaktı. Maduro, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ziyarete geldiğinde ikili ticari ilişkilerde Petro kullanılması çağrısı yapmıştı.

→ İRAN, YENİ ABD YAPTIRIMLARININ ORTASINDA KENDİ KRİPTO PARASINI ÇIKARMAYI PLANLIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl