Rusya’dan Venezuela’ya Petro yardımı

Rus hükümet yetkilileri ve iş adamlarının Venezuela'nın dünyanın ilk devlet destekli kripto para birimi Petro'yu başlatmasına yardım ettiği iddia ediliyor.

Time’da yer alan habere göre Rus hükümet yetkilileri ve iş adamları, Venezuela’nın dünyanın ilk devlet destekli kripto para birimi Petro’yu başlatmasına yardım etti.

Konuyu bilen ancak ismi açıklanmayan yetkililere dayandırılan haberde, milyarderler Dennis Druzhkov ile Fyodor Bogorodsky’nin Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro‘nun Petro‘yu inşa etme çabaları için tavsiyelerde bulundu belirtiliyor. Ayrıca Kremlin’in üst düzey tanışmanlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteğiyle Petro’nun gelişimini denetlediği bildiriliyor.

Haberde ayrıca şunlar yazıldı:

“Perde arkasında Petro, aslında Venezuelalılar ile Rus yetkililer ve iş adamları arasında ABD’nin yaptırımlarının gücünü ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan yarı gizli bir ortak girişimdi.”

Bu arada Rus hükümeti bu iddiaları reddederek dergiye Rus mali yetkililerin hiçbirinin Petro’nun üretimi ve gelişimine katılmadığını söylerken Venezuelalı yetkililer bir yorum talebine cevap vermedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl