Uçak bileti satışlarında Petro ve diğer kripto paralar da kabul edilecek

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Venezuela'daki havayolu şirketlerine bilet satışlarında Petro ve diğer kripto paraları kabul etme talimatı verdi.

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro, ülkenin kripto paradan sorumlu yetkilisi Carlos Vargas’ın geçtiğimiz günlerde Venezeula’daki havayollarının artık bir ödeme yöntemi olarak Petro ve diğer kripto paraları kabul edebileceğini haber verdiğinden dolayı manşetleri süslemeye devam ediyor.

Vargas, kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir tweet’te havayolu şirketlerinin Petro ve diğer kripto para birimleriyle iç ve dış hat uçuşları için bilet satmasına izin verildiğini belirten bir açıklama yaptı.

Nicolas Maduro, birkaç devlet işletmesinden ürün ve hizmetlerin alıp satılmasında Petro kullanılmasını emretmişti. Bu işletmeler arasında devlete ait bir petrol ve doğal gaz şirketi olan PDVSA’nın yanı sıra değerli metal üreticisi bir başka şirket de yer alıyor.

Yerel haber kaynaklarından Telesur’a göre Petro, 20 Şubat’tan itibaren 127 farklıl ülkeden yatırımcılar ve girişimcilerin ilgisini çekiyor. Maduro, yakın zaman önce Petro için 171 bin alım emri verildiğini açıklamıştı. Bu alım emirlerinin yüzde 40.8’inin ABD Doları, yüzde 6.5’inin Euro, yüzde 33.8’inin Bitcoin ve yüzde 18.4’ünün Ethereum’la verildiği bildirilmişti. Telesur ayırca şu ana kadar 3 milyar doları aşan bir ticaret alanı yaratıldığını kaydetti fakat bu iddialar hiçbir kanıtla desteklenmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl