Kripto şirketlerine yatırımlar yüzde 40 arttı: PitchBook raporu

2024 kripto paralar için şu ana kadar pozitif bir görünüm sergilerken, finansal veri ve yazılım şirketi olan PitchBook'tan bu konuda önemli bir rapor paylaşıldı. 2024'ün ilk çeyreğinde kripto şirketlerine yapılan yatırımların, 2023'ün son çeyreğine göre %40 arttığı ve 2.4 milyar dolara ulaştığı belirtildi. En büyük yatırımı ise Together AI şirketi aldı.

Kripto startup yatırımları, üst üste ikinci çeyrekte de yükseliş gösterdi. Reuters’ın Pitchbook raporundan derlediği bilgilere göre, 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla kripto startup’larına yapılan yatırımlar, bir önceki çeyreğe oranla %40 arttı ve 2.4 milyar dolara ulaştı.

Genel VC yatırımları dip yaptı, kriptolar arttı!

Profesyonel yatırımcılar, finansal analistler, danışmanlar ve kurumsal müşteriler için önemli veriler sağlayan bir firma konumundaki Pichbook’un raporunda, genel girişim sermayesi yatırımlarının (VC yatırımları) son 5 yılın en düşük seviyesine ulaştığı bilgisi verildi. Böyle bir ortamda kripto dünyasında artan yatırımların dikkat çekici olduğu yazılırken, toplamda kripto alanında 518 anlaşmanın resmen tamamlandığı ifade edildi.

Konuyla ilgili konuşan Pitchbook analisti Robert Le, kurumsal adaptasyondaki artışa dikkat çekti ve “Kripto dünyasındaki token’larda görülen toparlanma ve kurumsal adaptasyon VC yatırımlarının artmasındaki en büyük sebep” dedi. Robert Le ayrıca yatırım turlarının da, şirketler arasındaki büyük mücadeleye sahne olduğunu söyledi.

Together AI en büyük yatırımı aldı

Raporda ayrıca 2024’ün ilk çeyreğinin yatırım anlamındaki lideri de açıklandı. Verilen bilgiye göre; bulut bilişim devi Salesforce’un kurumsal risk sermayesi kolu olan Salesforce Ventures’ın liderlik ettiği yatırım turunda, Together AI startup’ına sağlanan 106 milyon dolarlık fon ilk çeyreğin en büyük yatırımı oldu. Together AI, bu fon ile toplamda 1.1 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı.

Together AI şirketi, çocukların ve gençlerin ruh sağlığını desteklemeyi amaçlayan, ve bu süreçte ebeveynlerin daha aktif rol almasına olanak tanıyan dijital çözümler geliştirmesiyle biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl