Purpose Bitcoin ETF’ine 6 bin 900 BTC’lik giriş

Bitcoin'deki düşüş bireysellerin yanında kurumsal yatırımcıları da ciddi şekilde etkilerken, Kuzey Amerika bölgesinin ilk Bitcoin borsa yatırım fonu olan Purpose ETF'ine ise piyasa düşüşte olmasına rağmen dün itibariyle adeta hücum vardı. Fonun yönettiği Bitcoin miktarı, alımların ardından 41 bin 600 BTC'ye çıktı.

Kanada’da kabul edildiği ilk gün rekor kıran ve yüzmilyonlarca dolar yatırım alan Purpose şirketinin Bitcoin ETF’ine, düşen piyasada da ilgi büyük oldu. 13 Mayıs günü şirket, Bitcoin fonuna 6903 BTC ekledi ve bir gün yaptığı Bitcoin alımlarında rekor kırdı. Bundan önce bir günde en fazla eklenen Bitcoin sayısı 2900’dü.

Mart rekoru da geçildi

Purpose şirketinin yönetimi altında şu anda toplamda 41 bin 600 Bitcoin bulunuyor ve bu rakam Mart ayındaki 36 bin BTC’lik rakamın rekorunu da farkla geçmiş durumda…

Avustralyalı ETF de, Kanada’dan besleniyor

Bilindiği üzere dün itibariyle Avustralya’da da üç Bitcoin ETF’i işleme açıldı. Bunlardan Cosmos-Purpose Bitcoin Access ETF’i (CBTC), Kanadalı Bitcoin Purpose Bitcoin ETF hisselerini yatırımcılarına sunuyor.

İlgi çok az

Kanada’da geçen sene kabul edildiğinde rekor seviyede ilgi gören ve 10 günde 1 milyar dolardan fazla para girişi olan Purpose ETF’inin aksine, Avustralyalı ETF’e olan ilgi ise sınırlı kaldı. İlk gün itibariyle CBTC’nin yönetimi altında 1.5 milyon dolarlık Bitcoin bulunuyor ki bu da yaklaşık 51 Bitcoin demek.

Bilindiği üzere Bitcoin ETF’leri özellikle ABD’de ciddi şekilde tartışılıyor ve kurumsal firmalar ile şirketler SEC’den bu sene mutlaka spot Bitcoin ETF’i onayı beklentisi içinde…

İki gün önce de dünyanın en büyük dijital varlık fonu yöneticisi olan Grayscale şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bir toplantı gerçekletirmişti. Grayscale daha önce de yaptığı açıklamada, SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylamamaya ısrar etmesi durumunda kuruma dava açabileceklerini belirtmişti.

Şirket, piyasadaki düşüşle şu anda %30 indirimli şekilde fiyatlanan GBTC hisselerini Bitcoin ETF’ine dönüştürmek istiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl