Bitcoin düşerken Purpose Bitcoin ETF’ine büyük giriş

Kuzey Amerika bölgesi ve Kanada’nın ilk spot ETF’i olan Purpose şirketinin çıkardığı Bitcoin yatırım fonuna 1 Şubat tarihinde rekor yatırım girdisi olduğu belirtildi. Bitcoin'deki fiyat düşüşüne rağmen bu tarz ciddi bir yatırım yapılması, "kurumsal şirketlerin düşüşü değerlendirmesi" olarak yorumlandı.

Bitcoin odaklı en önemli yatırım ürünlerinden biri olan ve geçen sene Kanada’da kabul edilmesiyle rekor üstüne rekor kıran Purpose şirketinin Bitcoin ETF’i, 1 Şubat tarihinde de benzer bir görünüm sergiledi.

Kripto para yönetim şirketi Moskovski Capital’in yatırım yöneticisi olan Lex Moskovski, düzenli olarak Twitter’dan verdiği önemli verilere bir yenisini ekledi ve Kanadalı yatırım fonunun Aralık ayındaki seviyelerine yeniden çıktığını belirtti. Purpose ETF’ine bu denli yüksek girdinin olduğu son tarih olan Aralık ayında Bitcoin de 60 bin dolar civarında işlem görüyordu.

Diğerlerinde de görüldü

Benzer artışlar Fidelity gibi diğer Bitcoin odaklı yatırım ürünlerinde de görüldü. Artışların perakende mi yoksa kurumsal alım sebebli mi olduğu kesinlik kazanmamış olsa da, uzmanlar bu durumu “şirketlerin düşüşü değerlendirmesi” olarak yorumladılar. Benzer şekilde alımların ETF’lerin ABD’de ilk kez kabul edildiği Ekim ayında da yapıldığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere ABD’de Ekim ayında vadeli Bitcoin ETF’lerine onay verilmiş ve bu ürünlere adeta para yağmıştı.

En çok para girdisi olan ProShares’in Bitcoin ETF’ine ilk gününde 1 milyar dolar yatırım yapılmıştı. İkinci gün de toplam yatırım miktarı 1 milyar 270 milyonu aşmış ve ETF, varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan borsa yatırım fonu olmuştu. En büyük altın ETF’i olan PDR Gold Shares’in 18 yıllık rekoru da tarihe gömülmüştü.

2022’de spot ETF’lere onay gelecek mi?

Bilindiği üzere ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) vadeli Bitcoin ETF’lerine onay vermiş olsa da, spot Bitcoin ETF’lerine ise şu ana kadar ret cevabı verildi.

SEC’nin bu tavrına ise endüstriden birçok yönetici ve şirket tepki gösterirken, son olarak GBTC hisselerini bir ETF’e çevirmek isteyen Grayscale şirketi de SEC’yi kararları keyfi şekilde almakla suçlamıştı. Grayscale, kuruma bu ifadeleri kullanan bir de mektup yazmıştı.

SEC başkanı Gary Gensler’ın da bu konularda genelde sessiz kalması dikkat çekiyor.

Uzmanlar özellikle 2022 yılında SEC’nin en az bir spot ETF’i onaylamasını öngörüyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl