Reddit kurucu ortağı Ohanian ve Solana’dan 100 milyonluk ortak fon

Reddit kurucu ortağı olan ve kripto para bağlantılı birçok projede yatırımı bulunan Alexis Ohanian, Solana'nın girişim sermayesi kolu olan Solana Ventures ile birlikte platform üzerinde Web 3.0 projelerini desteklemek için 100 milyon dolarlık ortak bir yatırım fonu oluşturulduğunu açıkladı. Açıklamanın, son aylarda müthiş bir yükseliş yaşayan Solana'nın bu hafta ATH yapmasından birkaç gün sonra gelmesi de dikkat çekti.

alexis ohanian

Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, Solana Ventures ile birlikte Web 3.0 projelerini desteklemek amacıyla bir yatırım fonu oluşturduklarını açıkladı. Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Breakpoint Konferansı’nda konuyla ilgili ilk kez bilgi veren Ohanian, Seven Seven Six adlı girişim sermayesi şirketi ve Solana Ventures’ın, Solana üzerindeki Web3 ile merkeziyetsiz sosyal projelere destek olmak amacıyla 100 milyon dolarlık ortak bir fon oluşturduğunu belirtti. Taraflar, fona 50’şer milyon dolar koyacak.

“Çok önemli bir dönüm noktasındayız”

Konuyla ilgili konuşan Ohanian, Solana gibi yüksek performanslı bir blok zinciriyle karşımızda, sosyal hayatı ve kripto para evrenini geliştirmek için daha önce hiç görülmemiş bir fırsat bulunuyor. Bize, bir Web2 sosyal ürünü gibi gelen ancak gerçek sahiplik özelliği katarak kullanıcılarını güçlendiren bir insiyatif söz konusu. Web3’ün bu ilk günlerinde çok önemli bir dönüm noktasındayız” dedi.

Dijital varlık yöneticisi CoinShares’in verilerine göre, Solana ürünleri ve fonları, bu yıl şimdiye kadar 154 milyon dolarlık yatırım çekmeyi başardı. Solana ürünleri bu anlamda Bitcoin ve Ethereum fonlarının arkasından 3. sırada geliyor.

“Metaverse’deki sosyal medya birbirine yetebilen topluluklardan oluşacak”

Solana Labs’in baş yöneticisi konumundaki Raj Gokal da, Web3’ün sahiplik özelliğine değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“”Web3, kullanıcıları ve yaratıcıları sahiplere ve paydaşlara dönüştüren bir sistem. Bu değişim bir süre daha sosyal medyaya gelmeyecek. Bence metaverse’deki sosyal medya, birbirine yetebilen milyonlarca topluluğun birleşiminden oluşacak”

“Girişim Solana’dan bağımsız projeleri de destekleyecek”

Solana’nın iletişimden sorumlu yöneticisi olan Austin Federa, Ohanian’ın firmasıyla olan ortaklığın yoğun bir şekilde Solana’ya odaklanacağını ancak girişimin zincirden bağımsız olarak tüm projeleri değerlendireceğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere birçok girişim sermayesi şirketi ve proje son dönemde yüzmilyonlarca dolarlık fonlar başlatmıştı. Andreessen Horowitz 2.2 milyar dolar, Paradigm Ventures 1,5 milyar dolarlık fonlar oluştururken, Near Protokolü de 800 milyon dolarlık teşvik fonu yaratmıştı.

71 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Solana, haberin yazıldığı dakikalarda 237 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl