Render Token (RNDR) nedir? Render Network hakkında detaylı bilgiler

Yakın zamandaki yükselişiyle kripto para piyasasında işlem yapan kullanıcıların dikkatini çeken Render Network (RNDR Token) hakkındaki bilgiler merak ediliyor. Bu rehberimizde Render Network projesinin geleceğine, hangi platformlardan işlem yapılacağına kadar birçok bilgiye erişebileceksiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Jules Urbach / 2016
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 536 milyon
Dolaşımdaki arzı: 188 milyon
Piyasa değeri: 1.1 milyar dolar (23 Aralık 2021)
En düşük fiyat: 0.03676 dolar
En yüksek fiyat: 8,76 dolar
Projenin amacı: Render, Ham bir modellemeyi video ve görsel materyal haline getirmek için GPU gücünü kullanmayı amaçlayan bir projedir.
Kullanım alanları: Blok zincir odaklı içerik dünyası

Render projesi nedir?

OTOY CEO’su Jules Urbach tarafından 2016 yılında kurulan Render (RNDR), GPU hesaplama gücüne ihtiyaç duyan sanatçıları ve stüdyoları GPU yeteneklerini kiralamak isteyen madencilik ortaklarıyla birleştirmeyi amaçlayan, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş dağıtılmış bir GPU oluşturma ağıdır. GPU güçleri için RNDR tokenları alan sağlayıcılara, karmaşık GPU tabanlı işleme işlerinin bir P2P ağında dağıtılmasına ve işlenmesine izin vererek, 3 boyutlu ortamları, modelleri ve nesneleri oluşturma ve akış işlemlerini son kullanıcılar için daha basit hale getirir.

RNDR geleceği?

RNDR projesinin teknik makalesinde, OTOY şirketinin ürünü olan dünyanın ilk ve en hızlı GPU hızlandırmalı, tarafsız ve fiziksel olarak doğru oluşturucusu OctaneRender gibi bu zorlukların üstesinden gelmek için araçlar sağladığını ifade ediyor. Proje ekibi, görüntü oluşturmanın HD teknolojide mümkün olduğunu ancak VR gibi yüksek teknolojide verinin işlenmesinin zorluğuna dikkat çekerek, şimdiye kadar içerik oluşturucuların çevrimiçi bir ağdan geniş grafik kartı havuzuna girmesine izin vermek için işleme hızını işin birçok boyutu arasında ölçeklendiren hiçbir sistemin olmadığını söylüyor.

Teknolojik dönüşümünün zirvesinde olduklarını belirterek akıllı telefonlarıyla yaşayan insanlardan ve yeni sanal gerçekliklerin türediğini açıklayan proje, eğlence şirketlerinin yeni görsel efektler üretmenin bu yeni yollarını aradığını, içerik oluşturucular ve editörler kendilerini yeni karmaşıklık boyutlarıyla karşı karşıya bulduklarını söylüyor.

Render, blok zinciri dünyasına getireceği çözümü şu ifadelerle açıklıyor…

“Blockchain teknolojisi, teknik özelliklerin, çizelgelerin, hesapların, düzenlemelerin, protokollerin, standartların ve mülkiyet haklarının karmaşık karışımlarını depolamak, doğrulamak ve zaman damgası eklemek için gelişti. Bu teknoloji, rutin olarak kopyalanabilen ve zaman damgalı yazarlık kanıtının çok önemli olduğu karmaşık dijital varlıklar için gerekli olan dijital haklar yönetimini de yönetebilir. Son zamanlarda Ethereum blok zinciri, akıllı sözleşmeler kullanılarak anında ve daha karmaşık işlemlerin yürütülmesine izin veren token’ları oluşturdu.

Blok zincirinde tabanlı bir eşler arası ağda hızlı ve verimli bir şekilde tamamlandığı bir dünyadaki olasılıkları; hatasız veya gecikmesiz ve güvenli bir şekilde korunan mülkiyet haklarını hayal edin.”

Render Token nedir?

RNDR Token, ağdaki sanatçılar tarafından GPU sağlayıcılarından (düğüm operatörleri) GPU hesaplama gücü alışverişi yapmak için kullanılan bir ERC-20 tabanlı bir token’dır. RNDR Proof of Work konsensüs mekanizmasını kullanır. Ethereum blok zincirinin doğal güvenlik özelliklerinden yararlanan tescilli varlıklar, yükleme sırasında hashlenir ve işleme için parça parça düğümlere gönderilir. Tüm RNDR ödemeleri, oluşturma sırasında güvenle saklanır ve başarılı çalışmanın devreye alınmasını sağlayan sanatçı tarafından manuel olarak doğrulandıktan sonra işlem düğüm operatörlerine bırakılır. Her iki kullanıcı tabanında da kötü niyetli aktörleri önlemek için, ağda oluşturulan tüm varlıklar, ödeme başarıyla dağıtılana kadar filigranlanır, bu sürenin ardından filigransız oluşturmalar indirilebilir ve tüm ödemeler, doğru şekilde oluşturulduğu manuel olarak doğrulanana kadar emanette tutulur.

Render Token’daki ilk ICO, 6-12 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Süreç boyunca token başına 0,25 USD’den toplam 46,509,22 RNDR satıldı. Mart 2018’de ekip, ekosistemdeki toplam piyasaya sürülen token’ların 536.870.912 RNDR olacağını açıkladı. Sözleşme geçiş süreci, Mart 2018’de eski ve yeni sözleşmeler arasında 1:1 geçiş oranıyla başladı. Genesis Mainnet sürümü, projenin Ropsten Testnet’ten Ethereum Mainnet’e geçişi 24 Haziran 2019’da gerçekleşti. Ardından, Mart 2020’de ekip, o zamanki piyasa durumlarından yararlanarak Probit borsasında satın alınan 4,5 milyon RNDR token plânını duyurdu.

RNDR nereden ve nasıl alınır?

536 milyon maksimum arza sahip olan Render Token’ın dolaşımdaki arzı ise 188 milyondur. RNDR coin, en düşük seviyesini 0.03676 dolar ile Haziran 2020 yılında görürken, tüm zamanların en yüksek seviyesini ise Kasım 2021’de 8,76 dolar ile yaşamıştır. RNDR token KuCoin, Gate.io, FTX, Huobi, Gemini gibi dev borsalardan alınıp satılabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl