Ripple, merkezileşmiş ve son derece kusurlu – Araştırmacılara göre

Kripto ticaret platformu Bitmex'e ait Bitmex Research'ten yeni bir rapor, Ripple'ın daha önce düşünülenden daha merkezi bir yapıda olabileceğini gösteriyor.

Kripto ticaret platformu Bitmex’e ait Bitmex Research’ten yeni bir rapor, Ripple’ın daha önce düşünülenden daha merkezi bir yapıda olabileceğini gösteriyor.

Rapor, Bitmex blogu üzerinde yayınlandı. Bitmex blogunda diğer birçok blogun aksine kripto alanında farklı, derin ve dikkatli araştırmalara yer verilir. Yeni bir blog yazısı yayınlandığında topluluk tarafından fark edilir. Geçtiğimiz Pazartesi günü, “The Ripple Story” adında yeni bir rapor geldi. Akademik bir makale gibi görünen bu araştırma yazısı, Ripple’ın kökenini ve arka planını inceliyor.

Raporda, Ripple’ın teknik özelliklerinin Bitcoin veya Ethereum gibi popüler kripto para birimleriyle benzer olmadığı ifade ediliyor. Bu durum, Bitcoin ideal bir kripto para olarak görüldüğünden, mutlaka Ripple topluluğunu ve yeni yatırımcıların ilgisini çekme gücünü etkileyecek.

‘Ripple, defter üzerinde tam kontrole sahip’

Raporda en çok dikkat çeken bölüm, merkezileşme ile ilgili bölüm. Bu bölümde şöyle deniyor:

“Ocak 2018’de BitMEX Research ekibi, bu rapor için Rippled’in bir kopyasını kurdu ve çalıştırdı. Node, v1.ripple.com sunucusundan beş genel anahtar listesi indirerek çalıştırıldı. Beş anahtarın tümü Ripple.com’a atanmış. Anahtarların tamamı, Ripple.com sunucusundan indirildiğinden Ripple aslında defter üzerinde tam kontrole sahip. Bu nedenle, sistemin merkezileşmiş olduğunu söyleyebiliriz. Node’umuz, anahtarların 1 Şubat 2018’de sona ereceğine işaret ediyor; bu da yazılımın yeni bir dizi anahtar indirmek için Ripple.com’un sunucusunu tekrar ziyaret etmesi gerekeceğini ortaya koyuyor.”

Raporda belirtildiği gibi, performans perspektifinden bakıldığında merkezileşmiş sistemlerin birçok faydası var, bununla birlikte Ripple pazarlamasında, Ripple sisteminin “dağıtık” olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan Ripple’la ilgili raporda belirtilen endişe verici bir başka özellik “Balance Freeze” adı verilen dondurma sistemi. Bu sistemle, ağda yer alan iş ortakları -örneğin borsalar- istedikleri hesapları dondurabiliyorlar. Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, Ripple’dan ayrıldığında şirketle bir anlaşma imzalayarak haftada en fazla 10 bin dolarlık XRP satacağını kağıt üzerinde garanti etmişti. McCaleb, bir gün Bitstamp üzerinden 1 milyon dolar değerindeki XRP’yi tek seferde Bitstamp üzerinden satmak isteyince Ripple, Bitstamp’e talimat vererek McCaleb’in hesabını dondurdu.

Ripple kurucuları: Jed McCaleb (Solda), Chris Larsen.

‘Temel ağ mimarisi kararsız’

Bunun yanı sıra raporda, temel ağ mimarisinin kararsız olduğu ve güven ağlarının güvenilir olarak değerlendirilmesinin pek mümkün olmadığı ifade ediliyor.

‘Bütün sistem birkaç büyük bankaya doğru merkezileşebilir’

Bir başka can alıcı nokta ise şuydu:

“Bütün sistem birkaç büyük bankaya doğru merkezileşebilir ve mevcut sistemden yeterince farklı olmaz.”

Defterde 32 bin 570 blok eksik

Ek olarak, Ripple defterinin başlangıçtan 32.570 blok eksik olduğu ve node’ların bu verileri alamadığı açıklandı. Bu, şirketin ve gelecekteki bütün zincirin doğru bir şekilde denetlenmesini imkansız hale getirebilir.

Bitmex blogu, yazıyı “Ripple ile ilgili asıl gizem, sistemin geniş piyasa değeri göz önüne alındığında, neden tüm Bitcoin eleştirmenleri bu kadar sessiz kalıyor?” diyerek sonlandırıyor. Bu iddia tartışılabilir. Çok sayıda yüksek profilli Twitter yorumcusu, defalarca Ripple’ın token modeli, dondurma özelliği ve merkezileşme konularında ışık tutmaya çalışıyorlar.

Bu günlerde kripto topluluğunun büyük bölümünü oluşturan yeni gelenler, ademi merkeziyetçilik kavramının önemini ve şirketin dolaşımdaki tüm XRP varlığını kontrol ettiği gerçeğini ya bilmiyorlar, ya da belki de umursamıyorlar.

Raporun tamamını merak edenler şu link üzerinden okuyabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl