Ripple CEO’su: Dogecoin, kripto para piyasasının yararına değil

brad-garlinghouse (2)

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, hızla yükselen enflasyonun Bitcoin ve kripto paralar için bir ‘kuyruk rüzgarı’ etkisi yarattığını söyledi. Bununla birlikte Garlinghouse, Dogecoin gibi meme coin’lere karşı uyardı.

Fintech Abu Dhabi etkinliğinde CNBC’nin bir paneline katılan Garlinghouse, “Dogecoin’in kripto para piyasasının yararına olduğuna ikna olmuş değilim.” dedi.

2013 yılında şaka amacıyla ortaya çıkan Dogecoin, bu yılın Mayıs ayında 88 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Fiyatı ise 0.74 doları görmüştü. O günden bugüne Dogecoin, piyasa değerinin büyük bölümünü yitirdi. CoinMarketCap verileri, kripto paranın yaklaşık 30 milyar dolarlık bir piyasa değeri olduğunu gösteriyor.

Ripple CEO’su, sözlerinin devamında, “Bir şaka olarak oluşturuldu, sonra Elon Musk gibi bazı yüksek profilli insanlar sayesinde biraz ivme kazandı. Dogecoin’de elde tutmak konusunda isteksiz olacağım şekilde bazı enflasyonist dinamikler var.” şeklinde konuştu.

Garlinghouse, bu noktada Dogecoin’in sınırlı olmayan arzına atıf yaptı. DOGE, birçok kripto paradan bu yönüyle farklı.

Ripple CEO’su ayrıca, yükselen enflasyonun kripto paralara olan ilgideki artışı hızlandırdığını öne sürdü:

“On yıllardır görmediğimiz enflasyonu görüyoruz. İnsanlar, sürekli değer kaybeden bir itibari paraya sahip olmaktan endişe ettiklerinde ‘Enflasyonist olmayan varlıkları nasıl tutabilirim?’ diye düşünüyorlar.”

Ripple ve XRP’yle ilgili de konuşan Garlinghouse, “Ripple için son derece başarılı bir yıl oldu.” dedi ve özellikle Orta Doğu’nun Ripple’ın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğunu ifade etti. BAE, Japonya, Singapur ve İsviçre gibi ülkeleri, kripto para sektörü regülasyonuna liderlik etmelerinden dolayı öven CEO, “Ne yazık ki bugün bildiğimiz şekliyle interneti katalize etmeye gerçekten yardımcı olan dünyanın en büyük ekonomisi geride kalıyor.” yorumunu yaptı.

Son olarak Garlinghouse, Ripple olarak yaklaşık 250 işe alım yapacaklarını ve bunların yarısından fazlasını ABD dışından olacağını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl