Ripple davasında Hinman kararı açıklandı: “Ripple için taktik zafer”

Ripple davasında mahkeme, SEC'nin eski yöneticilerinden William Hinman’ın konuşmalarının açıklanmasına yapılan itirazı reddetti. Karar, "Ripple için büyük bir taktik zafer" olarak nitelendirildi.

SEC-Ripple davasında Ripple lehine önemli bir karar çıktı. Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin Hinman belgelerinin gizli kalması talebini reddetti. SEC, söz konusu belgelerin avukat-müvekkil gizliliği kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyordu.

Hinman belgeleri, dava için kritik önem taşıyor. Hinman’ın Ethereum ile ilgili geçmişte yaptığı bir konuşma, Ripple’ın savunmasının temel ayaklarından biri.

Bilindiği üzere SEC’nin eski yöneticilerinden olan William Hinman, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadıklarını belirtmişti. Ripple tarafı ise XRP’nin bazı konularda Ethereum’la ciddi benzerlikler taşıdığını belirtiyor ve XRP’nin de menkul kıymet olmaması gerektiğini savunuyor ve Hinman konuşmasından önce kurum içinde yapılan hazırlıklar ve konuşmalarla ilgili belgelerin de mahkemeye sunulmasını talep ediyor.

Bu talebe itiraz eden SEC ise Hinman’ın konuşmalarının, avukat-müvekkil ve devlet kurumu gizliliğine tâbi olduğunu, bu yüzden mahkemeye açıklanmaması gerektiğini iddia ediyordu.

“Ripple için büyük bir taktik zafer”

Hinman konusuna ilişkin karar, birkaç haftadır merakla bekleniyordu. Alınan bu kararı, SEC’nin temyize götüreceği tahmin ediliyor. Ripple davasını yakından takip eden ve ayrıca XRP topluluğu adına davada yer alan avukat John Deaton, temyiz yargıcının da Netburn doğrultusunda karar alacağını düşünüyor.

Öte yandan kripto para araştırma şirketi Delphi Digital’in hukuk müşaviri Gabriel Shapiro ise bu son kararı, “Ripple için büyük bir taktik zafer” olarak niteledi.

Netburn elini belli etmişti

Ancak buradaki önemli noktalardan bir tanesi de hakim Netburn’ün bu konudaki fikrini daha önceki duruşmalarda belli etmiş olması… Netburn, aslında Hinman dosyalarının mahkemeye sunulmasına hükemtmiş ancak son bir itiraz hakkı bulunan SEC, bu hakkını kullanmıştı.

Netburn, SEC’nin Hinman dosyalarının gizli kalmasını istemesi ve aynı zamanda konuşmanın SEC’yi bağlamadığı ve Hinman’ın kişisel fikirleri olduğu görüşlerine karşı çıkmıştı. Netburn, SEC’yi eleştirerek, hem kişisel fikir hem de gizlilik istenmesinin mantıklı olmadığını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl