Ripple davasında son gelişme, yeni hafta öncesi artış getirdi

Aralık 2020'den bu yana devam eden davada sona geliniyor. Hem Ripple hem de SEC, mahkemeden duruşma yapılmaksızın karar verilmesini talep etti.

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 2020’nin Aralık ayından bu yana süregelen dava sürecinde yeni bir gelişme yaşandı.

Hem Ripple hem de SEC, mahkemeden duruşma olmaksızın karar verilmesini talep etti. Her iki tarafın da bu talebi, neredeyse 2 yılı dolduracak olan davada artık sona gelindiğini gösteriyor. Taraflar, yargıcın XRP satışlarının menkul kıymet yasasını ihlal edip etmediği konusunda karar vermek için artık yeterli bilgiye sahip olduğunu savunuyor.

Dava sürecini başından sonuna kadar takip eden avukat Jeremy Hogan, duruşmasız karar taleplerine ilişkin dosyaları okuduğunu ve SEC’nin bazı noktalarda davayı kaybetmesine yol açabilecek problemleri olduğunu ifade etti. Hogan, SEC uzmanının XRP fiyatının Ripple değil, çoğunlukla piyasa tarafından belirlendiğini kabul ettiğini öne sürdü.

XRP fiyatı hareketlendi

Bugünkü gelişmeyi takiben XRP fiyatı da hareketlendi. Gün içerisinde 0.36 dolardan işlem gören XRP, 0.40 dolara dayandı. Piyasa değeriyle en büyük üçüncü kripto para, TSİ 22.25 itibari ile 0.3918 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise, SEC’nin yaptığı başvuru ile yasayı uygulamakla ilgilenmediğini açıkça gösterdiğini savundu. Garlinghouse, Kongre tarafından verilen yetkilerini aşma çabası içerisinde olduğunu iddia etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – LUNA kurucusundan açıklama var: Kaçmadım

Ne olmuştu?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020 yılının Aralık ayında Ripple’ı ve kurucu ortak Christian Larsen ve CEO Bradley Garlinghouse’u dava etti. XRP’nin menkul kıymet niteliğinde olduğunu savunan kurum, iki ismin XRP’yi SEC’ye kayıt ettirmeden yatırımcılara sattığını ve kişisel olarak 600 milyon dolar kar elde ettiklerini öne sürdü.

Uzmancoin’in sadece abonelere özel olarak hazırladığı Ripple (XRP) Davası Raporu‘nu ve benzer özel içerikleri şimdi ücretsiz olarak alın!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl