Ripple dava sürecinde yeni gelişme: SEC’nin talebine ret

ripple

Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir yasal mücadele içinde olan Ripple, dava sürecinde yeni bir kazanım elde etti.

Davada Ripple tarafını temsil eden avukatlardan James K. Filan’ın paylaştığı belgeye göre Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin Ripple’ın XRP’nin yasal durumuyla ilgili aldığı yasal tavsiyelere ilişkin dökümanlara erişim talebini reddetti. Filan, bunun SEC’ye büyük bir darbe olduğunu ileri sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Ripple CEO’su, halka arz planlarını doğruladı

Gelişmeyi yorumlayan ve dava sürecini yakından takip eden Avukat Jeremy Hogan, “Çok önemli bir gelişme, çünkü bu SEC’nin Ripple tarafı ile yasal mücadelesinde kullanmak istediği yolu kapatıyor.” dedi. Süreci yakından izleyen bir başka avukat John E. Deaton ise bunun tek başına SEC’yi bir uzlaşmaya zorlamayacağı fakat önemli bir kayıp olduğunu ifade etti.

Ripple davasında sıradaki önemli tarih 4 Haziran 2021 olacak. Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, 4 Haziran Cuma günü davanın reddini istemelerine ilişkin SEC’nin yaptığı savunmaya karşı cevap verecekler.

SEC, Aralık ayında Ripple şirketi ve yöneticilerine, 1.3 milyar dolar değerinde XRP’yi bireysel yatırımcılara kayıtsız şekilde sattıklarını öne sürerek dava açmış, federal yasaları ihlal etmekle suçlamıştı. Dava sürecinde altıncı aya giriliyor. Geçen ay 2 doların kıyısından dönen XRP ise bugün 0.86 dolardan işlem görüyor. XRP, şimdiye kadarki en yüksek seviyesini 2018 yılının Ocak ayında gördü. Fiyat, o dönem 3.80 dolara yükselmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl