Ripple davasında önemli karar: XRP yatırımcıları mahkemeye yardımcı olabilecek

ripple

Ripple ile SEC arasında devam eden dava sürecinde yargıç Analisa Torres önemli bir karar aldı. XRP yatırımcılarının davaya müdahale talebini reddeden yargıç, bununla birlikte ‘amici curiae’ statüsünde katılmalarını kabul etti. Latincede ‘mahkemenin dostu’ anlamına gelen bu statü, davanın tarafı olmadan mahkemeye karara dayanak teşkil edecek bilgiler sunan kişi veya kuruluşları ifade ediyor. Böylece XRP yatırımcıları karardan etkilenebilecek olan kişilerin sesini duyurabilecek. Ayrıca verilecek kararın olası etkilerini mahkemeye ileterek endişeleri dile getirebilecekler.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kararın ardından yaptığı yorumda, “Bugün yine güzel bir gündü.” dedi. Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty ise “XRP yatırımcıları, her zaman SEC’nin açtığı davanın doğrudan kendilerine bir saldırı olduğunu söylediler. Şimdi bu resmiyet kazandı. Mahkemenin aldığı karar, John Deaton’ın mahkemenin uygun bir karara varmasına yardımcı olmak için bakış açısını paylaşmasına izin veriyor. Bir başka önemli ve olumlu bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Güncel XRP analizi ve yorumu

Süreci başından bu yana takip eden avukat Deaton, bundan böyle XRP yatırımcılarını temsilen davaya katılabilecek. Deaton gibi dava sürecini dikkatle izleyen avukat Jeremy Hogan ise “John Deaton ve XRP yatırımcılarını tebrik ediyor. Artık Ripple-SEC davasında resmi bir sesiniz var. Yargıç tartından verilen amicus curiae statüsü, nihai karar verilirken dikkate alınacak resmi bir brifing vermeye imkan sağlar.” yorumunu yaptı.

Söz konusu dava süreci, 2020 yılının Aralık ayında, SEC’nin Ripple ve iki yöneticisini milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlamasının ardından başlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl