SEC’nin 20 Aralık’ta Ripple şirketine açtığı kayıtsız menkul kıymet satış davası aylardır kripto para topluluğunun radarında ve gelişmeler sürekli olarak yakından takip ediliyor. Ripple şirketine dışarıdan destek olan birçok avukat bulunurken bu isimlerden bir tanesi de ABD’li avukat James Filan.

SEC’nin gizlilik istediği belgeler hakime sunulacak

Düzenli olarak dava hakkında bilgi paylaşan ve resmi belgelerle değerlendirmelerde bulunan Filan daha önce de Eylül ayı duruşma takvimini paylaşmıştı. Dava açısından önemli tarihlerden biri de 14 Eylül. SEC’nin gizli kalması gerektiğini iddia ettiği dosyaların bazı bölümlerinin değiştirilmiş şekli halka açık olarak mahkemeye sunulacak. Dosyaların orijinal halleri de hem fiziksel hem de dijital olarak dava hakimi Sarah Netburn’e verilecek. Hakim Netburn de ileri bir tarihte, dosyalar arasında yaptığı kıyaslamaların ardından hangi bilgilerin halka açık olabileceğine karar verecek.

Burada Ripple topluluğunun en çok şüphe duyduğu konulardan biri, SEC’nin istediği dosyaları mahkemeye sunabilecek olması. Dolayısıyla yapılan değişikliklerin SEC tarafından kararlaştırılacak olması bir yana, aynı zamanda kurum mahkemeye sunmak istemeyeceği dosyaları hakim Netburn’e hiçbir zaman ulaştırmayabilir de… Bu karar tamamen SEC’nin elinde. Ripple tarafı bu dosyaların ortaya çıkarılmasıyla, SEC’nin çalışanlarına Bitcoin, Ethereum ve XRP işlemleri yapmalarına izin verilip verilmediğinin ve bu kararların hangi şartlarda alındığının açığa çıkmasını amaçlıyor.

Brad Galinghouse ve Chris Larsen ifade verecek

14 Eylül tarihinde ayrıca, Ripple şirketi CEO’su Brad Garlinghouse mahkemede ifade verecek. Bir başka yönetici Chris Larsen de 20 Eylül tarihinde konuşacak.

28 Eylül: Ripple’ın SEC’ye gizlilik cevabı

Eylül ayındaki son duruşma tarihi ise 28 Eylül… Burada davanın savunma tarafında olan Ripple şirketi avukatları, SEC’nin 14 Eylül’de sunduğu dosyalarla ilgili mahkemeye fikirlerini sunacaklar. SEC bu dosyaların kurum içi gizlilik esaslarına dayandığını iddia ediyor.

Davada ayrıca SEC de, Ripple’ın Slack konuşmaları başta olmak üzere bazı dosyalarının açığa çıkarılmasını istiyor. Ripple şirketi ise video ve ses kayıtlarının olduğu bazı dosyaların kişisel gizliliğe dayandığını iddia ederek bunları mühürlemek istiyor ve bunlar dışında kalan dosyaları SEC’ye sunmayı teklif ediyor ancak bu konuyla ilgili duruşma tarihleri henüz belli değil.

Keşif süreci sona eriyor

12 Kasım tarihi itibariyle de aylardır devam eden davada önemli bir süreç sona erecek. Bu tarihte davada “Keşif süreci” olarak adlandırılan bölüm bitecek ve asıl dava süreci start alacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl