XRP’deki rallinin 2 potansiyel nedeni

Ripple şirketinin dijital parası XRP, son 24 saatte yüzde 18 oranında değer kazandı. XRP'deki bu yükselişin arkasında iki katalizör olduğu düşünülüyor.

En büyük dijital paralardan biri olan XRP, son 24 saatte etkileyici bir şekilde değer kazandı. Dijital para, değer artışı yüzde 18’i aştı.

XRP, CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre şu sıralarda yüzde 16’lık artışla işlem görüyor.

XRP’deki yükselişin katalizörleri

XRP’deki bu yükselişe katkıda bulunan iki önemmli gelişmeden söz edilebilir. Bunlardan biri geçtiğimiz hafta boyunca şirketin Blockchain tabanlı likidite ürünlerinin benimsenmesi ve entegrasyonu konusunda bazı ilerlemeler kaydetmiş olması.

2018 Küresel İslam Ekonomik Zirvesi’nde Ripple’ın küresel altyapı başkanı Dilip Rao, şirketin Dubai’de bir ofis kurarak Orta Doğu’ya açılma planlarını açıkladı.

Rao ayrıca Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’daki finans kurumlarının bazlarının sınır ötesi ödemelerde XRP’yi kullanmaya başladıklarını, bazılarının Ripple‘ın Blockchain ağında pilot testleri yürüttüklerini bildirdi.

XRP’de yükselişin altında yatan bir başka nedenin ise dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx’in marjin işlemlerine XRP’yi de eklemesi olduğu düşünülüyor. Borsanın bugün yaptığı açıklamada müşterilerden gelen talebe yanıt olarak XRP/BTC ile LTC/BTC marjin ticaret çifletinin işleme açılacağı duyuruldu.

Öte yandan XRP gibi önde gelen altcoin’lerdeki bu sıçramayla birlikte Bitcoin’in baskınlık oranı da azaldı. Lier kripto para, 4 Ekim’den bu yana ilk defa yüzde 52’nin altına düştü. Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 215 milyar dolarken 24 saatlik işlem hacmi ise 14.5 milyar dolarda.

Ether ve XRP yeniden kapışabilir

XRP’deki yükseliş sonrası Ether’in piyasa değeri ile XRP’nin piyasa değeri birbirlerine oldukça yaklaştı.

Ether’in piyasa değeri 21.82 milyar dolar düzeyindeyken XRP’nin piyasa değeri 21.44 milyar dolarda. İki dijital para arasında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir fark bulunuyor. Aradaki bu fark ilerleyen saatlerde eriyebilir.

İki dijital para arasında geçtiğimiz aylarda benzer bir yarış olmuş, XRP’nin ikinci sıraya yerleşmesine Ether’den cevap gecikmemişti. XRP’nin ikinci sıraya oturmasının ardından hızla değer kazanan Ether ikinci sırayı geri almıştı.

→ MONERO’NUN KURUCUSU ETHEREUM HAKKINDA AĞIR KONUŞTU: APTALCA BİR FİKİR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun