Ripple’a William Hinman darbesi: Onlara ‘XRP satmayı bırakın’ dedim

Ripple ve SEC arasındaki davada, duruşmaya William Hinman'ın katılması için her şeyi yapan ve bunu başaran Ripple şirketi, Hinman'dan beklemedikleri açıklamalar duydu. SEC eski yöneticisi "XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu ve SEC kurallarına aykırı hareket ettiklerini onlara söyledim" dedi.

ripple-davasi

Ripple ve SEC arasında aylardır devam eden davada, özellikle Ripple tarafının merakla beklediği duruşmada SEC eski yöneticisi William Hinman tanık olarak ifade verdi. SEC’nin uzun süre karşı çıktığı, Ripple’ın ise mahkemeye getirmek için ısrarcı olduğu ve sonunda hakimi ikna ettiği tanık Hinman’dan ise Ripple’ı mutlu etmeyecek sözler geldi.

Ripple şirketi, 2018 yılında Hinman’ın Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığını söylediği bir konuşmaya çok güveniyordu ve bu yüzden SEC eski yöneticisini mahkemeye getirmek istiyordu. SEC ise buna şiddetle karşı çıkıyordu hatta Hinman’ın Bitcoin ve Ethereum ile ilgili açıklamalarının “kişisel” olduğunu bile iddia etti ancak onlar için korkulan olmadı ve Hinman, eski kurumunu üzmeyecek açıklamalarda bulundu.

“Onlara ‘Bunu yapmayı bırakmalısınız’ dedim ve anladılar”

Mahkemede dijital varlıkların federal menkul kıymet kanunları karşısındaki durumu hakkında kendisine başvuru olup olmadığıyla ilgili soruyu cevaplayan Hinman şunları söyledi:

“Açıkçası en net hatırladığım olay, Ripple’ın, benden önce benim görevimde bulunan bir kişiyle gelip, menkul kıymet kanunlarıyla ilgili bir yeniden yapılandırma durumunun olup olmayacağını sormalarıydı. Benim ise onlara söylediğim ilk şey, hiçbir kısıtlama olmadan XRP’yi bir menkul kıymet olarak satmaya devam ettikleriydi. ‘Eğer regülasyonlara uymak istiyorsanız bunu yapmayı bırakmalısınız’ dedim. Onlar da bunu anladılar”

Bilindiği üzere Ripple şirketinin SEC karşısındaki en büyük savunması, SEC’den kendilerine karşı bir ‘adil bildirim’ yapılmaması yani kendilerinin önceden XRP’nin menkul kıymet olduğu/olabileceği yönünde uyarılmamalarıydı. Bu yüzden Hinman, Ripple şirketinin savunmasındaki en önemli unsurlardan biriydi ama Hinman tamamen SEC’nin lehinde sözler sarf etti ve adeta SEC’nin Ripple’a önceden uyarıda bulunduğunu belirtti.

SEC’den hakime yeni talep: Konuşmaları gizleyin

SEC dün ise hakim Sarah Netburn’e yeni bir taleple gitti ve Hinman’ın konuşmalarının gizlenmesini istedi. SEC’ye göre bir devlet yetkilisi olan Hinman’ın diğer devlet yetkilileriyle özel konularda yaptığı konuşmalar hassas bilgiler içeriyor olabilir ve bu bilgiler kötü amaçlar için kullanılabilir.

Davayı sürekli olarak yakından takip eden ve avukat John Deaton’a göre ise SEC’nin bu talebi, onların şeffaflıktan kaçtığının bir göstergesi…

Yine davayı yakından takip eden ve XRP’nin menkul kıymet olmadığını iddia eden bir başka avukat Jeremy Hogan ise Twitter hesabından paylaştığı ve Hinman’ın resmi konuşmalarına dayandırdığı bir diyaloğu paylaştı.

Hinman: Özel sektöre dönünce yardımcı olacağım

Hinman buradaki konuşmasında Ripple şirketine yardımcı olmasının şu an için mümkün olmadığını ve özel sektöre geçtiği zaman bunu yapabileceğini söylüyor:

“Ripple: Eğer yanlış bir şey yapıyorsak bunu nasıl düzeltebiliriz?

Hinman: Düzeltemezsiniz. Sadece dava bitene kadar XRP satmayı bırakın.

Ripple: Bu hiç yardımcı değil.

Hinman: Özel sektöre geçince size daha fazla yardımcı olacağım. Beni o zaman arayın.”

Hatırlanacağı üzere, SEC 2020 yılının Aralık ayında Ripple şirketine kayıtsız menkul kıymet davası açmıştı. Hinman ise tam da bu ay, daha önce 1.6 milyon dolar tazminat alıp ayrıldığı Simpson Thacher avukatlık bürosuna tekrar geri dönmüştü. Yani SEC’den ayrılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl