Ripple’dan mahkemeye SEC çalışanları hakkında ikinci talep

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden dava, adeta SEC'nin çalışanlarına kripto para işlemleri izni verip vermediği konusunda tıkandı. SEC tarafı bilgi vermeyi gizlilik esasları sebebiyle reddederken, Ripple ise ısrarcı davranıyor. Son belgeler ise Ripple'ın mahkeme heyetinden bu konuda ikinci bir talepte dhaa bulunduğunu gösteriyor.

Aralık ayından bu yana SEC ile olan menkul kıymet davası devam eden Ripple şirketi, bir kez daha SEC’nin, çalışanlarının Bitcoin, Ethereum ve XRP işlemleri yapmalarına izin verip vermediği konusunda bir açıklama yapması gerektiği konusunda hakimden talepte bulundu. Konuyla ilgili bilgiler ise başından bu yana dava hakkında paylaşımlarda bulunan avukat James Filan’dan geldi.

Filan Twitter’dan yaptığı paylaşım ile, Ripple’ın, mahkeme heyetinden SEC’nin bu konuda bilgi vermesini zorunlu kılmasını talep ettiğini söyledi. Ripple’ın bu konudaki ilk talebi ise 27 Ağustos tarihindeydi. Hakim Netburn, Ripple’ın ilk talebine cevap hakkı olarak SEC’ye 4 Eylül tarihine kadar süre vermiş, SEC de bu tarihteki savunmasında bu konuda bilgi vermesinin, çalışan mahremiyeti açısından doğru olmadığını belirtmişti. Kurum, Gizlilik Yasası’na sığınmıştı.

Ripple şirketi ise çalışanlar hakkında detaylı bilgiler istemediklerini, talep ettikleri bilgilerin, kısıtlı bir zaman dilimini kapsayan, tamamen anonim ve genel tabanlı olduğu konusunda ısrarcı davranıyor.

SEC avukatı: Mart 2019’dan sonra yasaklandı

Ripple tarafından yapılan başvuru dosyasında ise SEC avukatının da konuyla ilgili önemli bir açıklaması dikkat çekiyor. SEC avukatı sözlü açıklamasında, kurum çalışanlarının, Ripple hakkında soruşturma emri verilen Mart 2019’dan sonra XRP işlemleri yapmalarının yasaklandığını söyledi. Buradaki bir başka soru ise bu tarihten önce işlem yapmalarına izin verilip verilmediği…

Ripple şirket çalışanlarının diyaloglarının mühürlenmesini istiyor

Öte yandan avukat Filan, Ripple şirketinin, SEC’nin kendisinden talep ettiği Ripple çalışanlarının video ve ses kayıtlarının bazı kopyalarını almak ve bunları mühürlemek istediğini ve bu yönde de talepte bulunduğunu açıkladı. Ripple, şirket çalışanları arasındaki bazı yazışma ve konuşmaların adli konularla alakalı olmadığını ve bunların halka açık olmamaları gerektiğini iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl