Ripple’dan mahkemeye: SEC çalışanlarının XRP yatırımları açıklansın

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı ve Ripple, mahkemeden SEC çalışanlarının ne kadarlık XRP yatırımı yaptıklarının açıklanmasına yönelik bir karar talep etti. Mahkeme SEC'ye bu talebe cevap vermesi için 3 Eylül'e kadar süre tanıdı.

Ripple ve SEC arasında süren mahkemede tarafların birbirleri aleyhinde bir bulgu elde etme yarışları devam ederken son hamle Ripple şirketinden geldi. San Francisco merkezli firma SEC’nin kurum içi kripto para işlem politikasının açıklanması için çalışanların XRP işlemlerinin ortaya çıkarılmasını talep etti.

Konuyla ilgi bilgiler ise davayı ilk günden itibaren yakından takip eden ve Ripple tarafının haklı olduğunu savunan avukat James Filan’dan geldi. Avukat Filan Twitter hesabından şunları yazdı:

“Ripple avukatları, mahkemeden, SEC çalışanlarının XRP ve diğer dijital varlık işlemleri yapmalarına izin verilip verilmediğine dair SEC’nin mahkemeye belge sunmasına yönelik bir karar talep ettiler. Mahkeme heyeti, SEC’ye bu talebe cevap vermesi için 3 Eylül’e kadar zaman tanıdı.”

Bitcoin ve Ethereum da dahil

Bilindiği üzere Aralık ayında SEC davayı açtığında, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın kayıtdışı satış yaptığını belirtmişti. Ripple şirketi talebinde sadece kurumun menkul kıymet olarak gördüğü XRP’ye izin verilip verilmediğine yönelik değil, aynı zamanda kurumun menkul kıymet olmadıklarını açıkladığı Bitcoin ve Ethereum konusundaki politikasının da açığa çıkarılmasını talep ediyor.

SEC de daha önce, Ripple çalışanlarının Slack programında yapılan şirket içi konuşmaların mahkemeye sunulmasını talep etmişti. Kurum, Ripple’ın bunu kabul etmesine rağmen yavaş davrandığını ve bu yüzden mahkemeden bu konuda bir karar çıkarılmasını stemişti.

Beklenen sanal toplantı bugün

Ripple’ın bu talebinin, bugün yapılacak kritik sanal toplantı öncesinde gelmesi de dikkat çekti. Ripple son olarak, SEC’nin ‘adil bildirim’de bulunması gerektiğini gösteren bazı dosyaların SEC tarafından mahkemeye sunulmasını zorunlu kılan bir talepte de bulunmuştu. İşte hakim Sarah Netburn, bu konunun tartışılması için bugüne bir sanal toplantı vermişti. SEC ise, dava açmadan önce XRP hakkında Ripple şirketine bir bildirimde bulunmak zorunda olmadığını iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl