Rus muhaliflerden kripto para yasağı önerisine tepki geldi

Aralık ayından bu yana sürekli olarak kripto para karşıtı açıklamalarıyla ön plâna çıkan Rusya Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta yaptığı "Rusya sınırları içinde kripto para işlemleri ve madenciliği yasaklanmalı" açıklamasına Rus girişimci ve muhaliflerden tepki geldi. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov ve önemli muhaliflerden Leonid Volkov, bu yasağın ülkenin zararına olduğunu belirten iki ayrı açıklama yaptılar.

2020 yılının sonundan başlayarak bu zamana kadar artan kripto para adaptasyonu, tüm dünyada merkez bankalarını da tedirgin etti. Hindistan’dan Pakistan’a, Çin’den Avrupa’ya kadar birçok ülke ve bölgenin merkez bankası son aylarda sürekli olarak kripto para karşıtı ön plâna çıkarken, Rusya Merkez Bankası da bu örneklerin sonuncusu oldu.

Kurum geçtiğimiz hafta kripto para işlemlerinin ve madenciliğinin Rusya sınırları içinde tamamen yasaklanması gerektiği önerisini sunmuştu.

“Teknoloji insanlar kaçabilir”

Rus Merkez Bankası’nın bu açıklamasına ise tüm dünyanın tanıdığı iki kişiden tepki geldi. Telegram’ın kurucusu olan ve bu yaz Fransız vatandaşlığı alan Pavel Durov ile muhalif kesimin bilinen ismi Leonid Volkov bu durumun Rusya’nın aleyhine olduğunu belirten iki ayrı yazı kaleme aldılar.

Telegram’da uzun bir yazı yazan Durov, böyle bir yasağın ülkedeki teknoloji çalışanlarının başka yerlere gitmelerine sebep olacağını yazdı:

“Rusya Merkez Bankası’nın bu önerisi bir bebeği banyodan çıkarıp ıslak bir şekilde dışarıya koymaktır. Bu tür bir yasak kötü aktörleri durdurma konusunda çok küçük bir etkiye sahip olacaktır ancak aynı zamanda yasal Rus projelerinin de toprağın altına gömecektir. Ülkede blok zinciri teknolojisi tamamen duracak ve bu konuyla ilgilenen kişiler başka ülkelere gidecekler.”

“Bu teknoloji düşmanlığıdır”

Şu anda Rusya’da hapiste bulunan Putin muhalifi Alexei Navalny’nin en önemli yardımcılarından biri olan Leonid Volkov da böyle bir önerinin teknoloji düşmanlığı olduğunu savundu:

“Bunun adı Ludizm’dir ve artık dünyada Ludizm kalmadı. İnsanların birbirine para göndermesini yasaklayamazsınız. Bunun adı hem teknolojiye hem de teknolojik gelişime karşı açılmış bir savaştır.”

2016’dan bu yana Bitcoin’le bağış alıyorlar

Volkov yatığı açıklamasında ayrıca 2016’dan beri Bitcoin‘le bağış alan Navalny’nin bu adresini bir kez daha paylaştı. Navalny’nin hareketi için oluşturulan adreste yaklaşık 666 BTC bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl