Rusya, nükleer santrali vurdu, Bitcoin 41 bin doları kırdı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hala devam ederken, en ufak gelişmelerin bile piyasalara etkisi çok büyük oluyor. Dün gece saatlerinde ise Rusya'nın Ukrayna'nın en büyük nükleer tesisini vurması ve santralde yangın çıkması Bitcoin fiyatının 41 bin dolar seviyesine çekilmesine sebep oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yaklaşık 10 gün geride kalırken, Ruslar dün Ukrayna’daki Zaporizhzhia nükleer santralini vurdu. Bir hükumet yetkilisi Associated Press’e verdiği demeçte nükleer santralin yakınında yüksek düzeyde radyasyon tespit edildiğini söyledi. Olay yerinde yangın çıkarken, itfaiyeciler daha sonra yangını söndürmeyi başardılar.

Bu gelişmelerinin dünya ajanslarına düşmesinin ardından Bitcoin 41 bin dolar, Ethereum ise 2650 dolara kadar düştü. Düşüşler, altcoin‘leri daha sert etkiledi.

Ukrayna hükumeti, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Enerhodar kentindeki Zaporizhzhia tesisinin Rusların saldırısıyla vurulduktan sonra yanmaya başladığını ve radyoaktif tehlikenin olduğunu açıkladı.

“Volatil hareketler devam edecek”

Piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketi Fundstrat’in dijital varlık stratejisi yöneticisi Sean Farrell konuyla ilgili değerlendirmesinde jeopolitik belirsizliklerin volatil hareketleri sürdüreceğini söyledi:

“Devam eden jeopolitik gerginlikler ve büyük belirsizlik, sert volatilitenin sürmesine yol açıyor. Böyle devam edecek gibi gözüküyor. Ancak yeni bir düşüş hareketi olması durumunda bile, 33 bin ilâ 35 bin dolarlık fiyat aralığında güçlü alıcılar olması bize güven veriyor”

Yükseliş de beklenmiyordu

Geçen hafta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla birlikte Bitcoin 34 bin doların da altına inmişti. Devam eden savaşla birlikte yatırımcılar, daha fazla düşüş beklerken, Bitcoin sert bir yükseliş hareketi başlatarak 45 bin dolar seviyelerine kadar gelmişti. Bu yükselişin arkasında, ekonomik yaptırımlara uğrayan Rusların Bitcoin’e geçişi olduğu söylentileri yer alıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl