Rusya’da Bitcoin’e kaçış hızlandı: Ruble paritesinde 9 ayın rekoru!

Batı'nın Rusya'ya uygulamaya başladığı yaptırımların ardından Rus rublesinin dolar ve euro karşısındaki değeri sert şekilde düşerken, Bitcoin/ruble paritesi de son 9 ayın zirvesine çıktı.

ABD ve AB başta olmak üzere Rusya’ya yönelik başlatılan ekonomik yaptırımlar, Rus rublesinin de bugün ABD doları ve euro karşısında tarihinin en düşük değerine ulaşmasına neden oldu. Buna ek olarak ayrıca, rubledeki düşüşü gören yatırımcılar Bitcoin tercihini de seçtiler.

Dijital varlık piyasaları veri sağlayıcısı Kaiko’nun verilerine göre; 24 Şubat tarihinde, ruble/Bitcoin paritesi Mayıs 2021’den bu yana en yüksek hacim seviyesini gördü ve 1,5 milyar rubleyi de geçti.

Konuyla ilgili CoinDesk‘e veren Kaiko araştırma analistli Clara Medalie şunları söyledi:

“İşlemlerin çoğu Binance borsasında yoğunlaştı. Bitcoin/Ukrayna grivnası paritesinde de çok ciddi bir hacim sıçraması oldu ancak Ekim ayındaki seviyeler kadar değil. BTC/grivna işlemleri ülkede zaten sadece Binance ve LocalBitcoin adlı borsalarda yapılabiliyor.”

BTC/RUB paritesinde günlük hacimler

Ukraynalılardan sonra Ruslar da USDT’ye geçiyor

Medalie ayrıca geçtiğimiz hafta görülen Ukraynalıların Tether’e olan ilgisinin bu hafta da devam ettiğini, buna ek olarak Rus vatandaşlarının da USDT’ye geçmeye başladıklarını belirtti. Hatırlanacağı üzere ABD dolarına 1’e 1 oranda dayalı olan USDT, geçen hafta Ukrayna’da 1.10 dolar fiyattan alıcı bulmuştu.

SWIFT ve AB’nin Rusya Merkez Bankası’na uyguladığı “işlem yapmama” hamlelerinden sonra Rus rublesi de tarihinin en düşük seviyelerine gerilemişti. Şu anda 1 ruble yaklaşık 0.0094 dolardan işlem görüyor.

Medalie’nin verdiği bilgilere göre, Bitcoin, USDT gibi varlıkların ardından ise altın, ABD tahvilleri ve İsviçre frangı yatırımcıların diğer koruma odaklı varlıkları arasında yer alıyor.

Rublenin sert düşüşünün ardından Rusya Merkez Bankası da faiz oranlarını yüzde 20’ye çıkarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl