Rusya’da kripto para yasa tasarısı hükumete resmen sunuldu

Rusya'da uzun süredir tartışma konusu olan ve merkez bankası ile maliye bakanlığını adeta birbirine düşüren kripto paralar konusunda önemli bir adım atıldı. Maliye bakanlığı, kripto paralarla ilgili regülasyon yasa tasarısını hükumete sundu. Tasarıya göre, bu tür varlıklar sadece yatırım aracı olacak ve ödemelerde kullanılamayacak.

Rusya’da merkez bankasının yasaklamak istediği ancak devlet başkanı Putin ve eski devlet başkanı Medvedev gibi politikacıların ise bu duruma karşı çıktığı kripto paralar konusunda maliye bakanlığı önemli bir adım attı ve regülasyon paketini hükümete resmen gönderdi.

Rusya’nın resmi haber ajansı olan Tass’ta yer alan habere göre; maliye bakanlığının hükumete gönderdiği yasa taslağında kripto paralar, yatırım enstrümanı olarak kabul ediliyor. Ancak tasarıda kripto paraların Rusya sınırları içerisinde ödemelerde kullanılamayacağı da belirtiliyor. Rusya’da şu anda da kripto paralarla ödeme yapmak yasak…

Maliye bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paraların regüle edilmesine ilişkin yasa tasarısını 18 Şubat 2022 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu hükümetine sunmuştur” denildi.

Tasarıda ayrıca, dijital paraların ülke içindeki sirkülasyonunda sorumlu olan borsalar için de bir kayıt sistemi oluşturulması bulunuyor. Borsa müşterileri de yaptıkları kripto para yatırımlarının fazlalığı ve azlığına göre gruplara (seviyelere) ayrılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Huobi kurucu ortağı: 2024’e kadar boğa piyasası yaşanmayabilir

Putin madenciliği ön plâna çıkarmıştı

Hatırlanacağı üzere merkez bankası uzun süredir Rusya’da kripto paraların tamamen yasaklanması üzerine bir politika güdüyordu. Maliye bakanlığı ise tamamiyle getirilecek bir yasaklamaya karşı çıkarak “Regüle edelim” teklifini yapıyordu. Devlet başkanı Vladimir Putin de, doğal gaz ve petrol ticareti gibi konularda kripto paraların şu an için kullanılmasının imkansız olduğunu ancak bu tür varlıkların bir değer barındırdığına inandığını söylemişti. Putin ayrıca Rusya’nın kripto para madenciliğinde çeşitli avantajlarının da olduğunu belirtmişti.

Putin’den önceki devlet başkanı Medvedev de, konuyla ilgili yaptığı bir yorumda, “Hem merkez bankasının hem de hükumet üyelerinin bu konuda anlaşmaya varacaklarını düşünüyorum. Yine dürüst olmam gerekirse bir konuda yasak getirdiğiniz zaman genelde onun tam tersi olur demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl