Edward Snowden: Çin yasakları Bitcoin’i daha da güçlendirdi

ABD Güvenlik Teşkilatı'nın gizli belgelerini sızdırmasıyla birlikte kendisi hakkında yakalama kararı çıkarılan ve bu yüzden Rusya'da yaşayan Edward Snowden, Bitcoin hakkındaki yorumlarına bir yenisini ekledi. Eski casus, Çin yasaklarının en büyük kripto parayı daha da güçlendirdiğini söyledi. Snowden ayrıca devletlerin Bitcoin'i yasaklama ihtimalinin olduğunu da belirtti.

Amerikalı eski casus Edward Snowden, bir kez daha Bitcoin‘e olan desteğini gösterdi ve 4.8 milyon takipçili Twitter hesabından fiyat gidişatı hakkında yorumlarda bulundu.

“Devletler organize oldu ama…”

2020 Mart çöküşünde attığı bir tweet’i alıntılayan Snowden şunları söyledi:

“Bazen o günleri düşünüyorum ve o dönemler kaç kişinin Bitcoin aldığını merak ediyorum. O dönemden beri fiyatta 10 katı bir artış var. Hatta şu anda Bitcoin’in anlaşılabilmesi ve destek görmesini engellemek için devletlerin organize hareketleri de söz konusu… Çin yasaklayacak kadar ileri gitti. Ancak bu Bitcoin’i daha da güçlendirdi.”

Snowden, Bitcoin’in çok ciddi düşüş yaşadığı bir dönem olan 13 Mart tarihinde de “Uzun zaman sonra ilk kez Bitcoin almalıymışım gibi hissediyorum. Düşüşün çok fazla sebebi yoktu ama çok fazla panik yarattı” demişti.

Hatırlanacağı üzere 2020 Şubat ayında 10 bin doların da üzerine çıkan en büyük kripto para, koronavirüs haberleri ve vakaların artmasıyla büyük bir düşüş içine girmiş ve 3400 dolara kadar gerilemişti.

“Altına yaptıklarını unutma”

Bir takipçisinin kendisine yazdığı “Engellenemez olanı geciktirmeye çalışıyorlar” sözüne de cevap veren Snowden, “Belki de öyledir ama geçen yüzyıl altına yaptıklarını unutma. İş bitene kadar bitmiş olmaz” dedi ve devlet tarafından bir yasak ihtimaline değindi.

1933 yılında ABD devleti, vatandaşlarının altın tutmasına yasak getirmişti. Vatandaşlar ellerindeki altını belli bir tarihe kadar bankalara teslime dip karşılığında dolar almışlardı. Ancak bu yasak da yılar içinde kaldırılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Amerikan Merkez Bankası FED’in başkanı Jerome Powell, sorulan soru üzerine Bitcoin’i yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını söylemişti.

Snowden geçtiğimiz sene Rusya’dan kalıcı oturum izni almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl