Diski formatlayınca 100 BTC’yi kaybetti

Bitcoin'in ortaya çıktığı 2009 yılında madencilik yapmaya başlayan bir kişi, BTC'lerini sakladığı sabit diski formatlayınca tamamına erişimini kaybetti.

sabit-disk

Bugüne kadar yıllar önce elde edilmiş olan ancak daha sonra unutularak veya basit bir hata ile kaybedilen sayısız Bitcoin hikayesi ortaya çıktı. Bunların en popüleri, 2009 yılından beri evdeki bilgisayarı ile Bitcoin madenciliği yapan James Howells adındaki bir bilişim çalışanının 7 bin 500 BTC’sini barındırdığı sabit diski çöpe atmasıyla gerçekleşmişti. Yakın zaman önce de İrlandalı bir uyuşturucu satıcısı, bir olta takımının içine sakladığı 6 bin BTC’yi, ev sahibinin olta takımını çöpe atmasıyla yitirmişti.

Kaybedilen Bitcoin’lere dair en son hikaye, 2009 yılında madencilik yapan fakat daha sonra sahibi olduğu çok sayıda BTC’yi kaybeden bir Reddit kullanıcısına ait.

Reddit kullanıcısı, 2009 yılında madencilik yoluyla 100’den fazla Bitcoin ürettiğini fakat sakladığı sabit diski, aynı yılın Mayıs ayında formatladığını ve artık Bitcoin’lerine erişim sağlayamadığını söylüyor. Sabit diski, hala elinde tutan Bitcoin kullanıcısı, bu BTC’lere erişmek için bir yol aradığını ilan etti. Belirttiğine göre, Bitcoin’lerin anahtarı, sürücüde bir metin dosyası olarak kayıtlıydı. Kullanıcı, sabit diskin en son 2013 yılında kullanıldığını ifade etti.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 10 bin 130 dolardan işlem görüyor. 100 BTC, mevcut fiyatlarla 1 milyon 13 bin dolar ediyor.

Kaybedilen Bitcoin’ler kurtarılabilir mi?

Bu sorunun yanıtı, Bitcoin’lerin nasıl kaybedildiğine göre değişir. Bu haberdeki örnek ele alınırsa, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak sabit diskleri geri yükleyebilen birçok araç mevcut. Aynı şekilde silinen verileri kurtarmak için tasarlanmış çok sayıda araç da var. Garantisi olmasa da sabit diskte silinen bir verinin geri getirilmesi için bir olasılık her zaman var.

Olası kayıplara karşı korunmanın en iyi yolu genellikle donanım cüzdanları aracılığıyla yapılan soğuk depolama yöntemi. Bununla birlikte bu cihazlar için kullanılan kurtarma ifadeleri de dikkatlice yazılarak çok güvenli bir yerde saklanmalı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl