OpenAI CEO’su Sam Altman, 10 sene önce Bitcoin’i yazmış

Geçtiğimiz haftalarda OpenAI CEO'luğundan alınan ancak daha sonra özellikle Microsoft şirketinin baskısıyla koltuğuna yeniden oturan Sam Altman'ın 10 sene önce yazdığı Bitcoin yazısı ortaya çıktı. Altman, Bitcoin'in merkeziyetsizliğini överken dünya para birimi olabileceğini belirtiyor ancak o günlerdeki spekülatif ve anonim işlemlerdeki kullanımını da eleştiriyor.

ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’ın CEO’su konumundaki Sam Altman’ın Bitcoin‘i uzun zamandır takip ettiği biliniyordu. Ünlü yöneticinin, en büyük kripto para hakkında ise 10 sene önce yazdığı bir blog yazısı bugünlerde yeniden ilgi odağı oldu.

“Yasal işlemler olmadan olmaz”

1 Aralık 2013 günü yazılan yazıda Altman Bitcoin’in dünya çapında yasal şekilde kullanılmasının önemine değiniyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

“Bitcoin belki başarısız olur, belki de bir dünya parasına dönüşecek. Ya da niş bir yatırım aracı olarak kalacak. Uzun vadede Bitcoin’in bir dünya parası olabilmesi için, resmi ve yasal işlemlerde kullanım oranının artması gerekir. Ana kullanım alanı, yasal olmayan işlemler olan bir varlık eninde sonunda başarısız olacaktır. Şu anda ise Bitcoin’in kullanım alanı spekülasyon ve yasa dışı işlemler olarak gözüküyor. Yasal işlemlerdeki hacmi hala çok düşük… Buradaki kullanım alanı da genelde dolara çevirmek üzerine… İnsanlar hala Bitcoin’i kara para aklamanın bir yöntemi olarak görüyor. Bitcoin’i kabul eden yasal iş yerlerinin, onu aldıktan sonra hemen dolara dönmesi, aslında ona olan güvenin az olduğunu gösteriyor”

“Ana amaç hala hızlı zengin olma…”

Kendisine nasıl Bitcoin alınacağı sorulduğunda önce “Neden Bitcoin almak istiyorsun?’ diye sorduğunu belirten Altman, herkesin onu çabuk zengin olma aracı olarak gördüğünü dile getirdi:

“Arkadaşlarım bana nasıl Bitcoin alacaklarını sorduklarında onlara bir yol göstermeden önce neden Bitcoin almak istediklerini de soruyorum. Genelde hızlı şekilde zengin olmak için almak istiyorlar. Başka birinin, sana o varlık için çok daha fazla para ödeyeceğini düşünerek hareket etmek aslında bir lale çılgınlığından farksız oluyor. Bunlar yaşandığı sürece Bitcoin, rezerv para olamaz. Ancak onu enflasyona karşı bir koruma olarak satın alırsanız, herkes az miktarda bunu yaparsa, bu durum gerçekleşebilir.”

“Altını yatırım aracı olarak hiç görmedim”

En değerli metal olan altın ile, dijital altın olarak görülen Bitcoin’i de kıyaslayan Altman, sarı metali az da olsa eleştiriyor:

“Ben altını hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmedim. Bazı insanlar altınla çok fazla işlem yapıyor, bazıları ise onu bir gösteriş ya da süs malzemesi olarak görüyor. Birçok tanıdığım, ellerinde tutabildikleri bir şeyi, Bitcoin ya da diğer dijital varlıklarra tercih ediyor”

“Tüm dolarınızı Bitcoin’e çevirmeyin”

Altman yazısının sonunda ise yatırımcıların tüm varlıklarıyla Bitcoin almasının doğru olmadığını belirtiyor:

“Tüm dolarınızla Bitcoin almayın. Bu aptalca olur. Yaşananları görmezden gelmek de aptalca olur. Bitcoin’deki yasal işlem hacmini izleyin. Bu ciddi şekilde artarsa o zaman Bitcoin alabilirsiniz”

Altman ayrıca kendisinin de enflasyona karşı bir koruma olarak uzun vadeli olacak şekilde az miktarda Bitcoin aldığını dile getiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl