Samourai Wallet kurucusu serbest: Kripto işlemi yapamayacak

Geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı'nın kara para aklama iddialarıyla beraber gözaltına alınan Samurai Wallet kurucularından Keonne Rodriguez, 1 milyon dolarlık teminat karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Rodriguez'in iddiaları kabul etmediği belirtildi.

Bazıları tarafından mikser bazıları tarafından ise mahremiyeti koruyucu bir uygulama olarak görülen Bitcoin cüzdanı Samourai Wallet kurucularından Keonne Rodriguez, kendisine yönelitilen suçlamaları kabul etmedi ve mahkeme tarafından 1 milyon dolarlık teminatla serbest bırakıldı.

İşlem yapamayacak

Rodriguez, Pensilvanya ve New York’ta belirli bölgelerde bulunabilecek. Ayrıca bulunduğu yeri gösteren bir cihazı da sürekli olarak yanında taşımak zorunda olacak. Samourai kurucusu 14 Mayıs günü bir kez daha hakim karşısına çıkacak. Rodriguez’in direkt ya da dolaylı yoldan kripto para işlemi yapması da yasaklandı.

20 hapis cezası istemi…

Öte yandan Rodriguez ile aynı gün Portekiz’de tutuklanan Samourai Wallet teknoloji yöneticisi William Hill için ise henüz mahkemeye çıkmadığı için karar verilmedi. Hill için hala iade işlemlerinin devam ettiği belirtiliyor. İki yönetici için de, para aklama iddiaları üzerinden 20’şer yıl hapis istemi var.

Bilindiği üzere otoriteler Samourai Wallet’ın İzlanda’daki sunucularını (server) kontrol altına almışlardı. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi de geçen sene hem Blender hem de tornado Cash adlı iki mikser uygulamasını yasaklamıştı.

Yaşananlar kripto para dünyasından büyük tepki almıştı.

ABD’li yetkililer, özellikle Kuzey Kore’ye bağlı olan hacker grubu lazarus’un bu tarz uygulamalar üzerinden para akladığını ve Kuzey Kore’nin nükleer programının da buradan aklanan paralar üzerinden desteklendiğini iddia ediyorlar.

Samourai Wallet web sitesine de ABD Adalet Bakanlığı tarafından el konulmuş durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl