Samsung’un ilk müşterisi Bitcoin madenciliği şirketi olacak: 3nm çipler yolda

Bir süre önce 3 nm işlemciler için çalışmalara başlayan Samsung’un ilk müşterisinin Bitcoin madenciliği şirketi WhatsMiner olacağı bildirildi.

Güney Koreli haber organı TheElec’e göre, söz konusu işlemciler için üretim hacmi henüz küçük. Dolayısıyla ilk üretimlerin seri üretim olarak değil, daha çok bir deneme çalışması olarak yapılacağı kaydedildi.

Samsung, ilk çeyrek konferans görüşmesinde, 2022’nin ilk yarısında, Gate-All-Around (GAA) teknolojisine dayalı dünyanın ilk 3 nm işlemcisini üreten şirket olacağını açıklamıştı.

3 nm işlemciler, Bitcoin madenciliği için nasıl bir avantaj getirecek?

3 nm işlemciler, 5 nm işlemcilere göre aynı seviyede enerji harcarken performansı yüzde 10-15 oranında artırıyor. Ek olarak aynı transistör hızında ise enerji ihtiyacının yüzde 25-30 azaltılmasını sağlıyor. Bilindiği üzere, Bitcoin madenciliğinde en büyük maliyet kalemi enerji. Dolayısıyla enerjide maliyetlerin aşağıya çekilmesi, Bitcoin madenciliğinin daha sürdürülebilir bir şekilde yapılmasına imkan verecek.

Son olarak, kripto gazetecisi Colin Wu’nun verdiği bilgilere göre WhatsMiner, Bitmain’in ardından en büyük Bitcoin madencilik cihazları üreticisi konumunda. Şirketin, 2021 yılı geliri yaklaşık 2 milyar dolardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl