Satoshi Nakamoto, 12 yıl önce bugün Bitcoin’i bıraktığını açıkladı

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, 12 yıl önce bugün, kendisi tarafından gönderildiği bilinen son e-postaların birinde Bitcoin için çalışmayı bıraktığını açıklamıştı. Satoshi, 23 Nisan 2011 tarihli, Bitcoin geliştiricisi Mike Hearn’e gönderdiği e-postasında “Başka şeylere geçtim. Proje, Andresen ve diğer herkesle emin ellerde.” diyordu.

“Bitcoin’i bırakmasında CIA etkisi var” iddiası

Satoshi’nin Bitcoin’den ayrılma kararının nedenleri sorgulanırken pek çok teori de ortaya atılıyor. Onlardan biri, bu kararda Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) rol oynadığı yönünde.

Bu teoriye göre, Satoshi’nin Bitcoin projesinden ayrılmasında CIA ile birlikte yazılım geliştiricisi Gavin Andresen’in dahli var. Bilindiği üzere önceden Bitcoin projesinde lider geliştirici olarak görev yapan Andresen, Satoshi’nin de halefi kabul ediliyor.

Andresen, o günlerde CIA binasındaki gelişmekte olan teknolojiler konferansında konuşma yapmak için davet aldığını, konuşmasının Bitcoin hakkında olacağını ve buna hazırlık yaptığını söylemiş, bu durumu Satoshi’ye de açıklamıştı.

Andresen, o günlerde bu konuyla ilgili olarak şunları yazmıştı:

“CIA‘de Bitcoin’i konuşmanın, onların yapmalarını istemediğimiz bir şey yapmaya çalışacakları ihtimalini artıracağını düşünmüyorum, bu yüzden de çok az endişeliyim. Davetlerini kabul etmenin ve Bitcoin’in ne olduğunu onlara açık açık anlatmanın, onu bir tehdit olarak görme ihtimallerini azaltacağını düşünüyorum.”

CIA ziyaretinden birkaç ay sonra Bitcoin’in gelişimini tartışmak için bir podcast yayınına katılan Andresen’den Nakamoto’yla en son ne zaman görüştüğünü açıklaması istenmiş ve Andresen’in yanıtı şöyle olmuştu:

“Son birkaç aydır Nakamoto’dan bir e-posta almadım. Aslında ona gönderdiğim son e-postada CIA’de bir konuşma yapacağımı söyledim. Bu yüzden, bunun onun kararlarında (ayrılık) bir etkisi olmuş olabilir.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl