SEC, açtığı davada 9 kripto paraya “menkul kıymet” dedi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Washington Bölge Mahkemesi’ne bugün sunduğu dava dilekçesinde 9 kripto parayı “menkul kıymet” olarak sınıflandırdı.

Bu kripto paralar şöyle: AMP, RLY, DDX, XYO, RGT, LCX, POWR, DFX ve KROM.

Linkte görülebilecek söz konusu dilekçe, Coinbase’de içeriden bilgi alarak işlem yaptığı belirlenen eski çalışan ve arkadaşlarına karşı açtığı davaya ait. Bilindiği üzere, ABD merkezli borsanın kripto paraların listelenmesinden sorumlu ekibinde görev alan Ishan Wahi, bugün tutuklanmıştı. Wahi’nin kardeşi ve arkadaşıyla birlikte en az 25 kripto parada “listelenecek” haberini önceden alarak işlem açtığı ve bu yolla en az 1.5 milyon dolar kar sağladığı iddia edildi. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, üç ismin 20 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlamalarla yargılanacakları kaydedildi.

Blockchain hukuku avukatı Jake Chervinsky, konu hakkında “SEC, bugünkü dava dilekçesinde dokuz dijital varlığın menkul kıymet olduğunu iddia ediyor Ocak bir tanesi için bile analizi nasıl yaptıklarını ortaya koymadılar. Ayrıca, mücadele edecek kaynakları olanları, yani token’ların işlem gördüğü borsaları veya token’ları çıkaranları dava etmediler. Sadece bir kişi ve ailesinin peşine düştüler.” yorumunu yaptı.

SEC Başkanı Gary Gensler’ın birçok kripto parayı menkul kıymet olarak değerlendirdiği biliniyor. Gensler, bu konuda pek çok kez açıklama yaparken sadece bir kripto parayı ayırdı: Bitcoin. SEC, XRP’nin de bir menkul kıymet olduğunu öne sürmüş ve Ripple ile iki yöneticisine karşı dava açmıştı. Aralık 2020’de açılan bu dava halen devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl