SEC, ARK 21Shares Bitcoin ETF’inde süreyi uzattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ARK 21Shares Bitcoin ETF başvurusu için değerlendirme süresini 30 Ağustos'a uzattı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırım şirketi ARK Invest ve 21Shares’in Bitcoin ETF başvurusunun inceleme süresini uzattı. Söz konusu ETF için yeni son tarih böylece 30 Ağustos oldu. Kurumun bu tarihe kadar onaylama, reddetme veya tekrar erteleme doğrultusunda karar alması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin ETF’i nedir, neden önemli?

SEC, henüz hiçbir spot Bitcoin ETF’ine onay vermedi ve başvuruları bir bir reddetmeye devam ediyor. ABD’li regülatör, birçok başvuru için ret kararı aldı. Başvurusu reddedilenler arasında Grayscale, Fidelity ve NYDIG gibi şirketler de bulunuyor.

SEC, spot ETF’leri neden onaylamıyor?

SEC, geçtiğimiz sene vadeli sözleşmelere dayalı ETF’lere onay vermişti. Spot ETF’lere onay vermemesi ile tepki gören SEC, ret kararlarını yatırımcıları manipülasyona karşı koruyacak mekanizmaların yetersiz olmasına dayandırıyor. Bununla birlikte spot Bitcoin ETF’i konusunda SEC Başkanı Gary Gensler üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Son olarak Grayscale’in başvurusunu reddeden SEC, bu nedenle mahkemelik olmuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl