Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bank of Singapore: Gensler, SEC’nin kripto para tavrını değiştirebilir

ABD Menkul Kıymetler Borası SEC, yeni başkanıyla beraber başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara çok daha uyumlu bir ortam hazırlayabilir. Bilindiği üzere SEC uzun süredir kripto paralar konusunda şüpheci ve katı bir tavır sergiliyor. Ancak koltuğa oturmasına kesin gözüyle bakılan Gary Gensler bu durumu değiştirebilir.

Bank of Singapore’a göre Gensler’in SEC’nin başına geçmesi kripto paraların çok daha geniş bir alana yayılmasını sağlayabilir. Yeni başkan Joe Biden’in seçimi olan Gensler, dünyaca ünlü Massachusetts Institute of Technology’de (MIT), finansal teknolojiler, dijital paralar ve blokzincir üzerine çalışmalar yapmıştı. Gensler ayrıca 2009-2014 yılları arasındaki Obama döneminde de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanlık koltuğunda da oturmuştu.

“Kötü şöhret ortadan kalkar”

Hem özel bankacılık hem de varlık yönetimi hizmeti veren Bank of Singapore’da baş ekonomist olan Mansoor Mohiuddin konuyla ilgili olarak, “SEC’nin, Bitcoin ya da bir başka kripto para ETF’i için onay vermesi çok önemli bir kilometre taşı olur. Bu, insanlara güvenilir bir yatırım seçeneği sunmanın yanında, yeni katılımcıların sektöre gelmesini sağlayacaktır. Likidite genişleyecek, volatilite azalacak ve kötü şöhret yavaş yavaş ortadan kalkacaktır” dedi.

Mansoor Mohiuddin raporunda, ETF’ler vasıtasıyla sektöre katılım sağlayacak olan kurumsal yatırımcılar sayesinde, fiyatın da spekülasyon yerine daha çok temel dengeler ile hareket edeceğini vurguladı.

Bank of Singapore, bu konuyla ilgili altın ETF’ini ve 2004 yılında New York Borsası’nda, gerçek altın ile desteklenen SPDR Altın Hisseleri’nin etkisini örnek gösteriyor. O dönem ons başına 400 ABD dolar olan değerli metal, bu gelişmenin ardından çok daha geniş bir yatırımcı kitlesine uzanmış ve geçen sene, birkaç yıllık bir rallinin ardından 2075 dolarlık zirvesine ulaşmıştı.

“Bitcoin döngü karşıtı güvenli liman hala olamadı”

Bitcoin’in hala yüksek volatiliteye sahip olduğunu belirten Mansoor Mohiuddin, en büyük kripto parada aylık 90 olan volatilite oranının, euroda 6, altında ise 16 olduğu bilgisini verdi ve “Bitcoin, altın gibi döngü karşıtı olan bir güvenli liman olmak yerine hala, hisse senetleri ve diğer risk varlıklarıyla korele gidiyor” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl