SEC başkanı Gary Gensler yine sert çıktı: Sonuçları iyi olmaz

Son dönemde kripto paraların regüle edilmesiyle ilgili sürekli açıklamalar yapan, geçtiğimiz hafta da bu tür varlıkları spekülatif olarak niteleyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para piyasalarının ve borsaların regüle edilmemesinin sonuçlarının iyi olmayacağını söyledi.

Yönetimi altındaki SEC’nin bir Bitcoin ETF’ini onaylayıp onaylamayacağı merakla beklenen ve son dönemde kripto paralar hakkında yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken başkan Gary Gensler, Kaliforniya’daki Code Konferansı’na konuştu.

Yine “Binlerce token var” dedi

Geçtiğimiz hafta Washington Post’un yayınına katılan ve 5-6 bin civarında token’ın regüle edilmesi gerektiğini belirten Gensler, bir kez daha regülasyon vurgusu yaptı ve şunları söyledi:

“Kripto para piyasasındaki trade yerleri ve borç verme platformlarında düzinelerce değil yüzlerce hatta binlerce token var. Bunların regülasyon çerçevesine alınmamasının sonuçları hiç iyi olmaz”

Brian Armstrong’un sözlerine yanıt vermedi

Bu ay başında SEC’nin kendilerini mahkemeye vermekle tehdit ettiğini açıklayan ve kurum hakkında sert ifadeler kullanan Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un sözleri hakkındaki fikirleri de sorulan Gensler, bu konuda herhangi bir yorum yapmayı ise reddetti. Armstrong Twitter’dan, borsanın Lend ürününün SEC’den onay alamadığını ancak bunun sebebini de bir türlü öğrenemediklerini belirtmiş ve SEC hakkında sert eleştirilerde bulunmuştu.

Geçtiğimiz hafta Washington Post’un çevrim içi bir yayınına katılan Gensler, yine benzer ifadeleri kullanmış ve şunları söylemişti:

“Piyasalardaki manipülasyonları önlememiz lazım. Kripto paralar konusunda uzun zamandır uğraştığımız bir nokta bu. 5-6 bin token’dan bahsediyoruz. Yatırım sözleşmeleri ya da tahvil şeklinde bazı platformlarda satılıyor. Ancak hem işlem platformlarına hem de kredi verme platformlarına regülasyonları uygulamamız lazım.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl