SEC Başkanı, uzun uzun anlattı: Kriptoda tek bir hedefim var

SEC Başkanı Gensler, "Kripto piyasasıyla ilgili tek bir hedefim var" diyerek amacının yatırımcıların ve piyasaların diğer menkul kıymetler piyasalarıyla aynı güvencelere sahip olmasını sağlamak olduğunu söyledi. Gensler, bunu nasıl yapacağını da uzun uzun anlattı.

ABD’nin sermaye piyasaları düzenleyici kurumu SEC’nin Başkanı Gary Gensler, The Hill için yazdığı makalede, kripto para piyasalarıyla ilgili hedeflerini açıklarken bunları nasıl yapacağını da kaleme aldı. Gensler uyumsuzluk konusuna da vurgu yaptı.

SEC Başkanı Gary Gensler, yazısına Bitcoin’i bulan kişi olarak tanınan Satoshi Nakamoto ile başladı. Başkan, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) blok zinciri ve para üzerine bir ders verdiği sırada öğrencilerine Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu düşündüklerini sorduğunu ve bugüne kadar hiçbirinin bu ismin kim ya da ne olduğu konusunda bilgisi olmadığını belirtti.

“Nakamoto’nun kimliğinin bilinmemesi onun güvenilir üçüncü taraflar olmadan finans yaratma efsanesinin bir parçasıdır.” diyen Gensler, bunun da hükümet denetimi ya da bankalar gibi merkezi aracılar olmaksızın internet üzerinden para taşımanın yeni bir yolu olduğunu söyledi.

Yazısında kripto para piyasasının bir istisna olmadığını vurgulayan başkan, uyumlu olmasa da pek çok “güvenilir” aracının bulunduğunu belirtti.

“Tüm işlemler üç kripto platformunda yapılıyor”

Gensler konuya ilişkin, “Günümüzde kripto piyasasına bir avuç alım satım, kredi verme, stake etme ve diğer finansal aracılar hâkim. Yatırım yapanlar, varlıklarından sorumlu olmaları için bu kuruluşlara güveniyor. Bazı veriler, tüm alım satımın neredeyse dörtte üçünün en büyük üç kripto para platformunda yapıldığını gösteriyor.” dedi.

Gensler’dan yatırımcılara yanlış bilgi uyarısı

Yazısında kullanıcılara seslenen Gensler, “kripto girişimlerinin açık ve düzenlenmiş olduklarını iddia edebileceklerini, ancak SEC’ye çok azının gerçekten kayıtlı olduğunu ve tüm federal menkul kıymetler yasalarına harfiyen uyduğunu” söyleyerek onları uyardı.

Uyum eksikliği konusuna değinen Gensler, firmalar hakkında temek açıklamalardan haberdar olmayan yatırımcıların zor kazanılan varlıklarını riske attıklarını kaydetti.

Gensler, bununla ilgili, “Firmalar müşteri varlıklarıyla ne yapıyor? Vadettikleri getirileri nasıl finanse ediyorlar? Ellerini yatırımcıların cebine mi sokuyorlar? Bir token aldığınızda ya da sattığınızda Beyaz Saray’a karşı mı işlem yapmış oluyorsunuz? Manipülasyon ve dolandırıcılığa karşı koruma sağlayan kurallar nelerdir? İfşalar ve diğer yatırımcı korumaları olmadan bunu bilemeyiz.” dedi.

Gensler’ın kripto para piyasasıyla ilgili hedefi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı olarak kripto para piyasalarıyla ilgili tek bir hedefi olduğunu söyleyen Gensler bu amacının yatırımcıların ve piyasaların diğer menkul kıymetler piyasalarında olduğu gibi aynı güvencelere sahip olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Düzenleyici kurumun başındaki isim, bunu nasıl yapacağını da açıkladı. İlk olarak, aracılar ve token’ların kendi başlarına düzgün bir şekilde uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Aracıların da bağımsız olarak düzenlemelere uymasını gerektiğini söyleyen Gensler, “Dolandırıcılık ve manipülasyona karşı koruma sağlayan kural kitapları uygulayabilirler. Kripto menkul kıymetleri ihraç edenler kayıt beyanları sunmalı ve gerekli açıklamaları yapmalıdır.” dedi.

Çok tartışılan menkul kıymet yasaları net mi?

Son günlerde sıkça konuşulan menkul kıymet yasalarındaki netlik eksikliği konusuna da değinen Gensler, bunu reddederek bazı kripto para şirketlerinin kendi yetersizliklerini kabul etmek yerine yasaların belirsiz olduğu mesajını verdiklerini söyledi.

Gensler ayrıca, çoğu kripto token’ın menkul kıymet olabileceği, kredi verme ve stake etme platformlarının menkul kıymetler yasaları kapsamına girdiği, kripto menkul kıymetlerini listeleyen platformların SEC’ye kaydolması gerektiği konusunda net olduklarının altını çizdi.

Yaptırımla çözmek de masada

SEC’nin en üst düzey ismi, soruşturmalar gibi birçok seçeneğin olduğunu da hatırlatarak yaptırım eylemleri yoluyla “uyumsuzluğun kökünü kazımanın” da masada olduğunu vurguladı.

Gensler, yazısını “Gerçek şu ki, Nakamoto’nun kimliği net olmasa bile yasalar açık. Kripto firmaları işlerini yasalar çerçevesinde yapmalı ya da hiç yapmamalı.” sözleriyle bitirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl