SEC başkanı Gensler yine Bitcoin vadeli ETF’lerini öne çıkardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler yine Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapan ETF'leri gündeme getirdi. Katıldığı bir konferansta konuşan Gensler, SEC'ye yapılan başvurularla ilgili ekibin değerlendirmelerini heyecanla beklediğini söyledi.

gary gensler

Son dönemdeki açıklamalarıyla kripto paralar konusunda regülasyon uyarılarında bulunan Gary Gensler, Bitcoin ETF’leriyle ilgili olarak ise Ağustos ayındaki açıklamasının arkasında durmaya devam ediyor.

Financial Times konferansına katılan Gensler, Şikago Borsası’nda (CME- Chicago Mercantile Exchange) işlem gören ve 1940 Yatırım Şirketi Kanunu’na tâbi olan vadeli sözleşmelerine yatırım yapan Bitcoin ETF’lerini yine ön plâna çıkardı.

Gensler, 40 yasası olarak da bilinen kanun için “Önemli derecede yatırımcı koruması sağlıyor” yorumunu yaparken, SEC’ye gönderilen başvurularla ilgili de “Bu tarz başvurularla ilgili ekibin değerlendirmelerini heyecanla bekliyorum” dedi.

Bitcoin vadeli sözleşme ETF başvurularıyla ilgili olarak Ağustos ayında da benzer bir yorumda bulunan SEC başkanı, kendisinin Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapan bir ETF’e daha sıcak baktığını belirtmişti. SEC şu ana kadar hiçbir borsa yatırım fonu başvurusunu onaylamadı ancak uzmanlar özellikle en geç 2022 yılında bir onayın gelmesini bekliyor. İlk onayın ise direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapan bir ETF olmayacağı ve Gensler’ın istediği şekilde vadeli kontrat ETF2i olacağı söyleniyor.

Aralarında Bitcoin, Bitcoin vadeli sözleşmeleri, Ethereum ve Ether vadeli ürünleri için ETF başvuruları olan SEC’nin önünde 20’den fazla dosya bulunuyor.

Ancak uzmanlar, Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapan bir ETF’in kurumsal şirketler tarafından çok fazla ilgi çekmeyebileceğini belirtiyorlar. Bloomberg’in ETF uzmanı olan Eric Balchunas konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı bir yorumda, Bitcoin vadel, ortak fonunun 2 ayda sadece 15 milyon dolarlık yatırım aldığını ve bunun çok yetersiz olduğunu söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl