SEC iddiası: Binance ve Binance.US, 12 milyar doları CZ’ye gönderdi

Pazartesi günü Binance'e menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açan SEC'nin iddiaları mahkeme belgelerinde detaylı şekilde ortaya çıkmaya başladı. Kurum, iddialarını destekleyen banka hesap bilgilerine de sahip olduğunu belirtiyor.

sec

Kripto para dünyasını açtığı iki davayla derinden sarsan SEC’nin, mahkeme belgelerindeki iddiaları da detaylı şekilde ortaya çıkmaya başladı.

Hakim talep etti

SEC, Binance ve Binance.US’i, 12 milyar dolarlık müşteri fonlarını CZ’nin kontrol ettiği hesap ve şirketlere yönlendirmekle suçluyor.
SEC’nin bu suçlamalarının ortaya çıkma sebebi ise, kurumun, Binance.US’in fonlarının dondurulma kararı talep etmesi… Bu talebin üzerine dava hakimi, iddiaları destekleyici bazı kanıtlar istemişti. İşte SEC, bu kanıtları sundu ve detaylar da ortaya çıktı.

Silvergate ve Signature bankalarından elde edildi

SEC’nin elde ettiği bilgiler ve detayların ise, bankacılık krizinde iflas eden iki banka Silvergate ve Signature bankalarındaki Binance ilişkili hesaplardan elde edildiği belirtiliyor. SEC’nin talebi üzerine bankalar, ilgili belgeleri kuruma aktarırken, SEC’nin İcra Departmanı’nın baş hesap uzman yardımcısı olan Sachin Verma da belgeleri inceledi ve mahkemeye sundu. Verma ayrıca, ABD Columbia Bölge Mahkemesi’ne de konuyla ilgili yeminli ifade verdi.

“Fonların çoğu Merit Peak’e gitti”

SEC avukatları, 12 milyar dolarlık fonların büyük bölümünün, Zhao’nun şirketi olan Merit Peak’e aktarıldığını iddia ediyor.

Avukatların değerlendirmesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Bu fonların önemli bir kısmı Binance’e ait olan platformların müşterilerine aitti. Fonların içinde Binance.US müşterileri de bulunuyordu. Merit Peak’in 2019 ve 2021 yılları arasında elde ettiği 22 milyar doların 12 milyar dolardan fazla olan kısmı, Binance ve Binance.US müşterilerine ait olan varlıklardı”

Merit Peak’ten Paxos iştirakine…

Öte yandan iddialar sadece bu kadarla sınırlı değil. SEC avukatları Merit Peak şirketinin de banka dekontlarını incelediler ve buradaki 22 milyar dolarlık fonların büyük kısmının da Paxos şirketinin bir başka ülkedeki iştirakine gönderildiğini tespit ettiler.

Bilindiği üzere Paxos şirketi, BUSD’nin ihracından sorumluydu. Şirketin ayrıca USDP adında bir sabit coin’i ile PAXG adında da, altına dayalı bir kripto parası da bulunuyor.

“Binance ile ortaklığımızı bitirdik”

Bununla birlikte Paxos şirketinden The Block’a gönderilen bir açıklamada da Paxos’un, 2023’ün şubat ayı itibarıyla Binance ile olan ortaklığını sonlandırdığı ve o dönemden bu yana da tüm işlerin kademeli olarak başarılı bir şekilde bitirildiği ifade edildi.

“Zhao kontrollü şirket neden işlem yaptı anlayamadık”

SEC’nin mahkemeye ilettiği dosyalarda ayrıca Merit Peak şirketiyle ilgili ilginç bir değerlendirme de yapılıyor:

“Tüm bunlara rağmen SEC olarak, Zhao kontrolündeki bir şirketin, Binance.US platformunda Zhao’nun kişisel fonlarını kullanarak neden ‘trade’ yaptığını anlayamadık”

“2020’den bu yana soruşturuyoruz”

SEC mahkemeye yüzlerce sayfalık dosya sunarken, Binance.US’in de 2020 yılından bu yana soruşturulduğunu ve kurum tarafından takip edildiğini belirtti.

Gensler, kurumun başına 2020 başkanlık seçiminde Trump’ın kaybetmesi ve Biden’ın başa geçmesinden sonra getirilmişti. Ripple davası da Gensler göreve gelmeden birkaç ay önce açılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl