SEC’den Bitcoin ETF’ine çok yakın bir yatırım fonuna onay

ABD'de özellikle 2021 sonu ve 2022 başı Bitcoin ETF kararları açısından kritik bir önem arz ederken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Bitcoin ETF'ine çok benzer bir yatırım fonuna 5 Ekim tarihinde onay verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir Bitcoin ETF’ine onay verip vermeyeceği merakla beklenirken uzmanlar ilk etapta direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapan değil, vadeli sözleşmelere yönelen bir yatırım fonunun onay almasını bekliyorlar. SEC başkanı Gary Gensler da sürekli olarak vadeli sözleşmeye yatırım yapan bir Bitcoin ETF’ine vurgu yapıyor.

Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i…

SEC ise çok önemli bir ETF başvurusunu onayladı. Varlıklarının büyük bölümünü Bitcoin’de tutan ya da gelirleri veya kârlarının büyük bölümünü madencilik, lending ve madencilik ekipmanları üretimi gibi Bitcoin bağlantılı işlerden elde eden şirketleri takip etmeyi amaçlayan Volt Equity’nin, ETF başvurusu kabul edildi. ETF’in adı ise Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i…

“Elimizde tutmak zorunda kalmadan ona yatırım yapabileceğiz”

Fonun CEO’su olan Tad Pak, fonun MicroStrategy, Marathon Digital Holdings ve Bitfarms gibi “Bitcoin devrimi yapan şirketleri” takip ettiğini belirtti. Pak, ayrıca 3 haftalık bir süre için de New York Borsası’nda halka arz olmak istediklerini de söyledi:

“Bitcoin’e gerçekten inanıyorum. Önümüzdeki Bitcoin devriminden yararlanmayı hedefleyen bir ETF konusunda heyecanlıydım. Bitcoin’i elimizde tutmak zorunda kalmadan ona yatırım yapabileceğiz.”

5 Ekim tarihinde kabul edilen Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i, BTCR kısaltmasıyla işlem görecek.

SEC bu tür dolaylı yoldan Bitcoin yatırımı yapan ETF’lere, piyasa manipülasyonunu sebep göstererek genelde karşı çıkıyor ancak Gary Gensler başkanlığındaki kurumun önünde de 10’dan fazla onay bekleyen Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. SEC şu ana kadar hiçbir başvuruyu onaylamadı ancak kısa süre içinde yapılan başvuruları da henüz reddetmedi ve süreci sürekli uzatıyor.

Başkan Gensler, kısa süre içinde yaptığı birkaç açıklamada vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan bir Bitcoin ETF’ine daha sıcak baktığını söylemişti.

Uzmanlar, vadeli ya da direkt olarak verilecek bir Bitcoin ETF onayının en büyük kripto paranın fiyatında büyük bir yükselişe sebep olacağını belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ulaş Eral Cevapla

    Yalnız ilginç olan durum şu; BTC her düştüğünde bir o kadar yükseliyor! Altlar ise on sefer düşüşte iki sefer yükseliyor!!! Sistemin adı kazı kazan!.. Batır kazan, Al sat kazan!!! Arkadaşlar BTC güya merkeziyetsiz imiş! Puhahaaaa puhahaaaa!!! Dünyada görüp görebileceğiniz en donanımlı, en detaylı, devletlerin bile müdahale etmekte geç kaldığı dolandırıcılık sistemi dir!!! İleride çok geç anlaşılacağı gibi bir çok ocak sönmüş, insanlar ölmüş olacak!!!